Podczas remontu opolskiej katedry odkryto ślady po średniowiecznej klatce schodowej

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
- Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się o tym miejscu dowiedzieć więcej - mówi ks. dr Waldemar Klinger.
- Mam nadzieję, że w najbliższych tygodniach uda się o tym miejscu dowiedzieć więcej - mówi ks. dr Waldemar Klinger. Krzysztof Ogiolda
Klatka schodowa miała kształt walca i prowadziła do pomieszczenia nad zakrystią. Dziś jedynym śladem po niej jest inny układ cegieł na ścianie południowej.

Właśnie na tej ścianie (z prawej strony świątyni, patrząc na ołtarz) i na sklepieniu bocznej nawy trwają obecnie prace rekonstrukcyjne – mówi ks. dr Waldemar Klinger, proboszcz katedry. - Zbijane są barokowe tynki. Kilka metrów w prawo od obecnych wielkich drzwi do zakrystii odsłonięte zostały nieregularnie ułożone, inaczej niż w wątku gotyckim, cegły. Prof. Ireneusz Płuska, który prowadzi prace, jest zdania, że w tym miejscu była w okresie średniowiecza dość ciasna klatka schodowa w kształcie walca. Prowadziła ona na piętro nad zakrystią, gdzie mieściła się prawdopodobnie czytelnia dla kanoników. Ukośnie ułożone cegły są najpewniej zarysem stopni. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych tygodni uda się dowiedzieć o tym miejscu więcej.

Zdaniem proboszcza fachowcy zastanawiają się, jak to miejsce, a raczej ślad po nim, wyeksponować dla odwiedzających świątynię. Zarówno klatka schodowa, jak i pomieszczenie nad zakrystią zostały zlikwidowane przy jednej z czterech dużych przebudów kolegiaty.

Na południowej ścianie katedry dokonano jeszcze jednego odkrycia. Pod tynkiem nad wejściem do Kaplicy Piastowskiej ukryte jest sgraffitto Stanisława Szmuca przedstawiające Ostatnią Wieczerzę.

- Wykonane w latach 60. zostało wiele lat później, kiedy uległo ono poważnemu zabrudzeniu, zasłonięte tynkiem – dodaje ks. Klinger. - Ponieważ na szczęście wizerunek nie zostało on skuty, lecz tylko przesłonięty, prawdopodobnie uda się je w całości odtworzyć. Ostatnia Wieczerza będzie tworzyć całość ze znajdującymi się wyżej wizerunkami św. Wojciecha, św. Jadwigi Śląskiej, świątobliwej Ofki z Raciborza, bł. Czesława i św. Jacka.

Zobacz: Opolskie dla biznesu [11.03.2019]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska