Podczas remontu przedszkola dzieci są bezpieczne

opole.zewnetrzny@polskapress.pl
Dzieci większość dnia spędzają na podwórku oraz w salach na piętrze.
Dzieci większość dnia spędzają na podwórku oraz w salach na piętrze.
W związku z artykułem zamieszczonym w Tygodniku Krapkowickim nr 27 z dnia 9 lipca 2019 r. dyrektor Przedszkola Publicznego nr 8 w Krapkowicach wyjaśnia:

W miesiącu lipcu 2019 r. w placówce przeprowadzany jest remont podłóg na parterze w szatni dziecięcej, w pomieszczeniach dla pracowników obsługi oraz w kancelarii. Rodzice o terminie prac zostali poinformowani trzy tygodnie przed rozpoczęciem remontu. Dyrektor na bieżąco informował zainteresowanych rodziców o powodach wyboru takiego terminu, który został wyznaczony po doświadczeniach remontowych z ubiegłego roku. Obszar remontowany został wyłączony i zabezpieczony przed wychowankami i rodzicami. Wydzielono na ten czas nowe wejście do placówki. Dzieci większość dnia spędzają na podwórku przedszkolnym oraz w salach zabaw na piętrze.

Remont, który jest przeprowadzany polega na usunięciu starych wykładzin i płytek z PCV oraz położeniu żywicy epoksydowej bezrozpuszczalnikowej, która przed dalszymi czynnościami musi gruntownie wyschnąć. Kolejną czynnością jest zagruntowanie podłoża, a następnie wykonanie warstwy niwelująco-wyrównawczej oraz szpachlowanie. Na samym końcu klejone są wykładziny. Wykonywanie po sobie wymienionych czynności jest uwarunkowane całkowitym wyschnięciem kolejnych warstw. Złe warunki atmosferyczne (wilgoć bądź susza) znacznie wydłużają ten proces. Po remoncie podłóg konieczne jest pomalowanie pomieszczeń, w których odbywały się prace remontowe.

W 2018 r. został przeprowadzony remont podłóg w salach zabaw dzieci (przedszkole miało przerwę wakacyjną w miesiącu lipcu). W związku z panującą wówczas pogodą (najpierw deszcze, a więc wilgoć, następnie susza) remont z planowanych 2 tygodni przeciągnął się do trzech. Jednak do przygotowania placówki do nowego roku szkolnego dyrektor oraz personel miał jeszcze cały miesiąc sierpień i dlatego, mając takie doświadczenia, w trosce o planowe rozpoczęcie nowego roku szkolnego, dyrektor powziął decyzję o rozpoczęciu remontu w lipcu.

Dyrektor wraz z personelem , w miarę swoich możliwości oraz zgodnie z zasadami bezpieczeństwa dzieci stara się minimalizować skutki wysokich temperatur panujących na dworze. W oknach sal zabaw dzieci zamontowane są rolety wewnętrzne oraz dodatkowo zawieszono zasłony. Wczesnym rankiem ok. godz. 5:30, kiedy otwierane jest przedszkole, personel wietrzy sale. Po śniadaniu w godzinach porannych, kiedy na dworze jest rześko, nauczycielki wychodzą z dziećmi na przedszkolny plac zabaw. Od wielu lat dzieci mają nieograniczoną możliwość dostępu do dystrybutorów wody. Dodatkowo, dzięki współpracy rodziców, w okresie największych upałów w salach umieszczono wentylatory. Przy każdym z nich, ze względu na bezpieczeństwo dzieci czuwał nauczyciel bądź pomoc nauczyciela.

W związku z zapewnieniem bezpiecznych i higienicznych warunków w przedszkolu dyrektor planuje przeprowadzić w miesiącu wrześniu 2019 r. ankietę, w której rodzice zaproponują korzystne dla dzieci rozwiązania oraz oczekiwania w związku z pobytem w przedszkolu dzieci w okresie wakacji.

W latach 2006-2019 w Przedszkolu Publicznym nr 8 w Krapkowicach wykonano następujące prace remontowe:

W 2006 roku - remont generalny 4 łazienek dziecięcych oraz łazienek dla personelu, dodatkowo wykonano wymianę drzwi wejściowych, remont dachu i wymianę okien w gabinecie dyrektora.

W 2007 roku - remont łazienki personelu kuchni, remont, malowanie sal zabaw oraz konserwacja i przebudowa czepu kominowego.

W 2008 roku – wymiana drzwi wejściowych personelu kuchni, wymiana okien w pomieszczeniach
przy salach zabaw oraz w gabinecie dyrektora.

W 2009 roku- malowanie klatki schodowej oraz holu na piętrze.

W 2010 roku - wymiana oświetlenia w 5 salach zabaw dzieci oraz oświetlenia awaryjnego na klatce schodowej, wymiana drzwi wewnętrznych w 5 salach zabaw dzieci, remont holu na piętrze i pomieszczenia socjalnego personelu.

W 2011 roku - remont pomieszczenia archiwum.

W 2012 roku - remont klatki schodowej, montaż drzwi p. pożarowych oraz alarmu p. pożarowego, remont schodów zewnętrznych, remont pomieszczenia do przechowywania zabawek oraz remont łazienki personelu na parterze.

W 2013 roku - montaż ogrodzenia panelowego, naprawa donic betonowych, remont kuchni na piętrze oraz łazienki personelu kuchni.

W 2014 roku- remont sali zabaw, malowanie 4 łazienek dziecięcych, wymiana punktów świetlnych w holu oraz w szatni dziecięcej, malowanie holu i przedsionka przedszkolnego, wymiana obudowy na kaloryfery w 4 salach zabaw, montaż furtki w ogrodzeniu przedszkolnym.

W 2015 roku - remont zaplecza kuchennego w przedszkolu.

W 2016 roku - malowanie kuchni oraz sal zabaw.

W 2017 roku – remont podłóg w salach zabaw.

W 2018 roku
– wymiana drugich drzwi wejściowych do przedszkola, remont podłóg w salach zabaw oraz remont progów balkonowych i uszczelnianie parapetów.

W 2019 roku - Remont podłóg w szatni dziecięcej i szatni personelu oraz w gabinecie dyrektora malowanie powierzchni przedszkolnych.

Łączna kwota przeprowadzonych remontów wyniosła: 321 344,50 zł.

Gmina Krapkowice zwróciła się z zapytaniem w dniu 10 lipca 2019 r. do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krapkowicach w sprawie możliwości montowania klimatyzacji w placówkach oświatowych. Z uzyskanej odpowiedzi wynika, że schładzanie powietrza wewnętrznego w okresie letnim w pomieszczeniach zbiorowego pobytu dzieci nie stanowi zagrożenia epidemiologicznego i z punktu widzenia ochrony zdrowia i życia ludzi nie ma przeciwskazań do stosowania odpowiednio zaprojektowanych systemów klimatyzacyjnych. Planowanie instalacji klimatyzacyjnej powinno iść w parze z zaprojektowaniem i wykonaniem odpowiedniej instalacji wentylacji mechanicznej nawiewno - wywiewnej z możliwością całorocznej regulacji temperatury (grzanie zimą, chłodzenie latem) z ewentualnym odzyskiem ciepła. Względnie planowana nowa instalacja klimatyzacji powinna być tak dobrana, by nie zakłócać działania istniejącego systemu wentylacyjnego. Prace prowadzące do zmiany jakości środowiska wewnętrznego związane z m.in. z wielkością wymiany powietrza, jego czystością, temperaturą, wilgotnością względną, prędkością ruchu powietrza w pomieszczeniu, prowadzą do zmiany parametrów użytkowych lub technicznych istniejącego budynku. Z tego względu zadanie związane z instalacją klimatyzacyjną spełnia kryterium definicji przebudowy, o której mowa w ustawie „Prawo budowlane” i tym samym podlega przepisom rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki.

Odpowiedź nadesłał: Wydział Oświaty i Kultury Urzędu Miasta i Gminy w Krapkowicach.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie