Podejrzenie koronawirusa. Pacjent czekał 7 godzin na karetkę w nocnej przychodni w Nysie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Fabian Miszkiel
Siedem godzin spędził w nyskiej przychodni pacjent, u którego lekarz zaczął podejrzewać koronawirusa. Czekał na transport do szpitala. Cztery osoby z personelu przychodni trafiły do kwarantanny.

Pacjent zjawił się w przychodni, która świadczy nocną i świąteczną opiekę medyczną, w środę około 21.00.

Przyjmujący go lekarz stwierdził w czasie zbierania wywiadu, że pacjent spełnia ważne kryteria kwalifikujące go do badania pod kątem koronawirusa.

Szef firmy prowadzącej przychodnię mówi nto.pl, że szpitalne oddziały zakaźne nie chciały przyjąć pacjenta, dlatego do godziny 4.00 w nocy musiał on czekać w przychodni na znalezienie miejsca.

Cały personel medyczny pracujący w przychodni tej nocy, w sumie cztery osoby, trafił do kwarantanny.

Personel oddziału zakaźnego szpitala w Nysie nic nie wiedział o takiej osobie – komentuje dyrektor szpitala w Nysie.

Ponieważ coraz więcej osób z objawami koronawirusa szuka pomocy medycznej, warto jeszcze raz przypomnieć zasady postępowania.

Procedury są nowe i nawet personel medyczny może w tej sprawie popełniać błędy.

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w miejscu występowania koronawirusa i obserwujesz u siebie takie objawy, jak gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, koniecznie zadzwoń do stacji sanitarno-epidemiologicznej albo skorzystaj z infolinii uruchomionej przez NFZ.

  1. Należy skontaktować się z pracownikiem Sanepidu (telefony poniżej) lub lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, ale nie osobiście tylko telefonicznie, aby uniknąć rozprzestrzeniania się koronawirusa. Nie idziemy do przychodni ani na izbę przyjęć w szpitalu, żeby nie narażać personelu.
  2. Osoby z uzasadnionym podejrzeniem zakażenia koronawirusem powinny trafić od razu do punktu pobierania wymazu, który jest następnie wysyłany do badań porównawczych w Opolu.
  3. Na Opolszczyźnie dwa takie punkty znajdują się przy oddziale zakaźnym szpitala powiatowego w Nysie (ul. Bohaterów Warszawy 34) oraz przy oddziale zakaźnym Szpitala Wojewódzkiego w Opolu (ul. Kośnego 53). Należy unikać kontaktu z ludźmi. Oddziały zakaźne posiadają możliwości techniczne, przeszkolony i odpowiednio zabezpieczony personel, aby bezpiecznie pobrać wymaz do badania. Na wyniki badania próbki wymazu chory czeka w domu, w warunkach kwarantanny domowej, chyba że ma nasilone objawy chorobowe i problemy z oddychaniem. O hospitalizacji decyduje lekarz.
  • NIE ZGŁASZAJ SIĘ do lekarza rodzinnego,
  • NIE ZGŁASZAJ SIĘ na Szpitalny Oddział Ratunkowy i Izbę Przyjęć.

Telefoniczna informacja Pacjenta (bezpłatna, całodobowa)
800 190 590

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska