"Podnosimy komfort i standard życia" - rozmowa z wójtem Łambinowic Tomaszem Karpińskim

Krzysztof Marcinkiewicz
Krzysztof Marcinkiewicz
70-lecie nto i Radia Opole.
70-lecie nto i Radia Opole. Urząd Gminy w Łambinowicach
O inwestycjach w gminie Łambinowice rozmawiamy z wójtem Tomaszem Karpińskim.

Panie wójcie, proszę powiedzieć, jak żyje się mieszkańcom w gminie Łambinowice?

O to chyba najlepiej zapytać samych mieszkańców, ale myślę że spokojnie i bezpiecznie. Gmina Łambinowice to gmina wiejska, wolna od miejskiego zgiełku, zanieczyszczeń przemysłowych, spalin. Mieszkańcy naszej gminy są bardzo aktywni. Wiele lokalnych inwestycji realizowanych jest z ich inicjatywy i przy wielkim zaangażowaniu oraz współpracy naszych organizacji społecznych: rad sołeckich, sportowców, strażaków, kół gospodyń wiejskich, grup odnowy wsi. W każdej miejscowości organizowane są też różne imprezy rekreacyjne i sportowe, a „Złota Kosa” w Piątkowicach to unikatowa impreza o randze wojewódzkiej. To bardzo ważne, bo ludzie się spotykają, integrują, rozmawiają. Ze swojej strony staramy się realizować inwestycje podnoszące komfort i standard życia mieszkańców naszej gminy. W szczególności dbamy o stan dróg gminnych i wewnętrznych oraz rozwój bazy rekreacyjno-sportowej, kulturalnej i oświatowej. Dobrze rozwinięta jest sieć szkół i przedszkoli. W każdej miejscowości jest plac zabaw i siłownia zewnętrzna oraz miejsce do organizacji imprez plenerowych, w każdej miejscowości są świetlice wiejskie, a w 6 z nich odbywają się systematyczne zajęcia prowadzone przez instruktorów z ośrodka kultury, w 5 miejscowościach są boiska i działają piłkarskie kluby sportowe, a w Mańkowicach drużyna tenisa stołowego i klub jeździecki. Na terenie gminy mamy też 3 stadniny koni. Myślę, że nasza gmina to dobre miejsce do mieszkania i życia.

Zapewne obejmując urząd, miał Pan jakieś wizje funkcjonowania gminy. Co z tego udało się zrealizować?

Funkcjonowanie mojej pracy i pracy urzędu od początku opierałem na dialogu oraz bezpośredniej współpracy i komunikacji z mieszkańcami, radnymi, sołtysami, organizacjami społecznymi (min. strażakami, sportowcami, działkowcami, seniorami). To daje pewność, że zaplanowane zadania będą odpowiadać potrzebom mieszkańców naszej gminy, pozwala też uniknąć niepotrzebnych konfliktów i animozji przy ustalaniu priorytetów. Miejscowości w naszej gminie jest 13, każda ma swoje potrzeby, a środki finansowe są ograniczone. Sukcesem jest więc umiejętność znalezienia tego złotego środka, by w każdej miejscowości zrealizowano najważniejsze dla mieszkańców inwestycje i żeby na wszystko wystarczyło pieniędzy. Od początku mojej kadencji stawiałem na aktywne pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Jesteśmy gminą wiejską, nie mamy tu przemysłu, ani wielkich przedsiębiorstw, które odprowadzają wielkie podatki. A bez pieniędzy za wiele nie da się zrobić. Większość naszych inwestycji w tym drogowych, wodno-kanalizacyjnych, dotyczących infrastruktury kulturalnej i rekreacyjnej, a także różnych nieinwestycyjnych przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych została zrealizowana dzięki pozyskaniu funduszy zewnętrznych. Trudno mi w tej chwili wyliczyć, ale od początku mojej kadencji to na pewno dziesiątki milionów.

Co jest „towarem eksportowym”, z czego gmina może być najbardziej znana? Czy wykorzystujecie turystycznie obecność obozu Lamsdorf?

Najbardziej znanym obiektem naszej Gminy jest oczywiście Centralne Muzeum Jeńców Wojennych i Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach. Jest to jeden z największych kompleksów poobozowych i cmentarzy wojennych w Europie. Co roku odwiedza je ok. 30 tys. turystów. Obsługę turystów oraz inwestycje i przedsięwzięcia związane z rozwojem bazy dydaktycznej i infrastruktury turystycznej tego miejsca realizuje CMJW. Natomiast Gmina jako właściciel części terenów poobozowych i cmentarzy wojennych dba o ich utrzymanie współpracując w tym zakresie z Muzeum i Wojewodą Opolskim. Od kilku lat prowadzimy prace restauratorskie i konserwatorskie na Starym Cmentarzu Jenieckim. Dzięki dotacjom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, współpracy z Ambasadą Serbii i środkom finansowym Ministerstwa Obrony Narodowej Rumunii udało się przeprowadzić konserwację ponad 4 tys. krzyży oraz Pomnika Jeńców Serbskich. Planujemy dalsze prace konserwatorskie związane z tym miejscem. Wspieramy też wszelkie inicjatywy edukacyjne, kulturalne i promocyjne, których inicjatorem jest CMJW: konkursy, projekty edukacyjne, uroczystości rocznicowe, Łambinowickie Spotkania Muzealne.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska