Podnoszenie ciężarów. Barth z rekordem i 5. miejscem

Bartłomiej Barth z Budowlanych Opole.
Bartłomiej Barth z Budowlanych Opole. Sławomir Jakubowski
324 kg w dwuboju - co jest nowym rekordem życiowym - uzyskał piąty zawodnik mistrzostw Europy juniorów do lat 20 - Bartłomiej Barth.

Na zawodach w łotewskiej Kłajpedzie zawodnik Budowlanych Opole w kategorii 84 kg był jednym z 15 startujących i zaliczył sześć udanych prób. W każdej zaprezentował wielką walkę i koncentrację, za co został nagrodzony trzema rekordami życiowymi.

Tegoroczny srebrny medalista mistrzostw kraju do lat 20 w kat. 94 kg (uzyskał w Zamościu 301 kg w dwuboju) oraz 11. zawodnik mistrzostw świata juniorów (we Wrocławiu miał 309 kg) poprawił się w każdym boju. Rwanie rozpoczął od 139 kg, następnie poprawił na 143 kg i ostatecznie ukończył je z wynikiem 146 kg. Po tej części był szósty ze stratą kilograma do sztangisty z Rumunii.

W podrzucie opolanin zaczął od ciężaru 168 kg, kolejnym z którym się uporał było 175 kg, a w ostatniej próbie podrzucił sztangę ważącą 178 kg. W drugiej części rywalizacji miał odrobił stratę do Rumuna i wyprzedził go w klasyfikacji końcowej wagą ciała. Zresztą opolanin był najlżejszy w stawce i jako jedyny ważył poniżej 90 kg.

Łączny wynik Bartha był jednak gorszy od tego uzyskanego przez medalistów o 25 kg. W Kłajpedzie wygrał Samvel Gasparyan z Armeni z wynikiem 350 kg (155 + 195) tuż przed swoim rodakiem Karushem Ghukasyanem – 350 kg (158+192), ale był cięższy i Gruzinem Loginozem Bregvadze - 349 kg (157+192).

Jutro na pomost wyjdzie ostatni z trzech zawodników Budowlanych (wcześniej Mateusz Szatkowski zajął 11. lokatę w kat. 77 kg) – Sebastian Hoim w kategorii młodzieżowej (do lat 23) w wadze 105 kg.