Podpis elektroniczny zastąpi podpis własnoręczny

oprac. Dorota Richter [email protected]
Podpis elektorniczny będzie równoznaczny z własnoręcznym podpisem. (fot. sxc)
Podpis elektorniczny będzie równoznaczny z własnoręcznym podpisem. (fot. sxc)
Od 21 lipca br. bezpieczny podpis będzie jedyną uznawaną formą potwierdzania przesyłek elektronicznych w korespondencji z ZUS.

W dniu 21 lipca 2009 roku wygaśnie ważność wszystkich niekwalifikowanych certyfikatów elektronicznych, którymi dotychczas można opatrywać przesyłaną do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dokumentację rozliczeniową.

Zobacz: Jak działa BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej?

Certyfikaty wystawiane za pośrednictwem Punktów Rejestracji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz związane z nimi klucze publiczne i prywatne zostaną zastąpione przez bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany za pomocą ważnego certyfikatu kwalifikowanego. Płatnicy składek wysyłający do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych deklaracje rozliczeniowe w formie elektronicznej muszą wymienić dotychczas używane certyfikaty ZUS-owskie, na kwalifikowane certyfikaty bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Dlaczego ta wymiana jest konieczna i jakie da korzyści – wyjaśnia Grażyna Hołda, zastępca dyrektora ds. dochodów z opolskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

- Czym właściwie jest podpis elektroniczny?

- Bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany przy użyciu ważnego kwalifikowanego certyfikatu jest formą autoryzacji dokumentu elektronicznego w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację osoby składającej ten podpis.

Zobacz: Prawa przedsiębiorcy na urlopie macierzyńskim

Cechą takiego podpisu jest jego indywidualność, przyporządkowanie do konkretnej osoby. Ponadto musi spełniać te same warunki co zwykły podpis – być niemożliwy do podrobienia i zapewniać możliwość weryfikacji osoby, która go złożyła.

- Czy każdy płatnik musi posiadać kwalifikowany certyfikat?

- Nie. Do wykorzystywania tego certyfikatu zobowiązani są ci płatnicy, którzy opłacają składki za więcej niż 5 ubezpieczonych. Są oni bowiem zobowiązani do przekazywania do ZUS dokumentów ubezpieczeniowych w postaci elektronicznej za pośrednictwem programu Płatnik lub innego programu interfejsowego.

Również mniejsi płatnicy, którzy korzystają z teletransmisji danych będą musieli zastosować do nowych przepisów. Pozostali płatnicy nadal mogą rozliczać się z ZUS tak jak do tej pory tzn. składać dokumenty w formie „papierowej”.

- Co należy zrobić aby zdobyć taki certyfikat?

- Aby móc wysyłać dokumenty opatrzone podpisem kwalifikowanym konieczne jest uzyskanie kwalifikowanego certyfikatu, który wydają uprawnione centra certyfikacji. Wydanie certyfikatu jest usługą płatną. Koszt certyfikatu zależy m. in. od okresu ważności na jaki zostaje wydany. Każde z centów prowadzi własna politykę cenową i dysponuje różną ofertą handlową.

Zobacz: Firmy, które nie wypłacają pensji w terminie już niedługo trafią na czarne listy

Przy pierwszym zakupie certyfikatu należy zaopatrzyć się także w czytnik kart kryptograficznych z odpowiednim oprogramowaniem. Czytnik ten może być wykorzystywany do wielu kart. 

- Czy certyfikat wystawiany jest na firmę czy na konkretną osobę?

- Kwalifikowany certyfikat wydawany jest wyłącznie dla określonej osoby fizycznej i nie może być wykorzystywany przez innego użytkownika. Dzięki temu możliwe jest jednoznaczne wskazanie osoby przesyłającej dokumenty.

- Co w sytuacji kiedy osoby posiadającej ten certyfikat nie ma pracy, np. choruje?

- Najlepszym rozwiązaniem jest nabycie dwóch lub więcej kwalifikowanych podpisów, aby właśnie w razie nieobecności danego pracownika ktoś inny mógł wysłać dokumenty.

Warto pamiętać, że opatrzenie dokumentu podpisem kwalifikowanym jest równoznaczne ze złożeniem własnoręcznego podpisu ze wszystkimi tego konsekwencjami. Używanie cudzego certyfikatu jest łamaniem prawa. Nie wolno więc udostępniać osobom trzecim karty z certyfikatem i zabezpieczającego go numeru PIN.

- A jak wygląda sytuacja w przypadku biur rachunkowych, które przekazują do ZUS dokumenty w imieniu kilku płatników?

- Nie ma prawnego wymogu posługiwania się odrębnymi certyfikatami przez różnych płatników składek. Oznacza to, że jedna osoba może przekazywać przy użyciu swojego certyfikatu dokumenty w postaci elektronicznej za wielu płatników. Sporządzanie dokumentów za inne podmioty i ich wysyłka do Zakładu nie wymaga już uprzedniego czasochłonnego rejestrowania upoważnień w ZUS.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska