Podpisano porozumienie o współpracy szpitali z Uniwersytetem Opolskim

Redakcja
Porozumienie podpisali (od lewej): wicemarszałek Roman Kolek, prof. Stanisław S. Nicieja i marszałek Andrzej Buła.
Porozumienie podpisali (od lewej): wicemarszałek Roman Kolek, prof. Stanisław S. Nicieja i marszałek Andrzej Buła. Sławomir Mielnik
Dzięki niemu w szpitalach, prowadzonych przez województwo, będą się szkolić przyszli studenci kierunku lekarskiego na UO. Porozumienie podpisali: marszałek Andrzej Buła i wicemarszałek Roman Kolek oraz prof. Stanisław S. Nicieja, rektor uniwersytetu.

Planowane uruchomienie kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Opolskim ma przypaść na rok akademicki 2017/2018. Przygotowania idą pełną parą. Dziś w Opolskim Centrum Onkologii, które było gospodarzem spotkania, poczyniono ważny krok naprzód.

Porozumienie zakłada, że przyszli studenci kierunku lekarskiego będą odbywać praktyczne zajęcia w następujących placówkach: w Szpitalu Wojewódzkim, Wojewódzkim Centrum Medycznym, Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym, Opolskim Centrum Onkologii, Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie oraz Stobrawskim Centrum Medycznym.

W dokumencie zapisano też, na co samorząd województwa wyraził zgodę, że po pierwszym cyklu kształcenia na kierunku lekarskim, planowanym na rok akademicki 2022/2023, Wojewódzkie Centrum Medyczne w Opolu zostanie przekształcone w szpital uniwersytecki.

- To jest historyczny moment - powiedział prof. Stanisław S. Nicieja, rektor Uniwersytetu Opolskiego, inicjator i gorący orędownik powołania kierunku lekarskiego. - Często słowa "historyczny" się nadużywa i po dwóch tygodniach nikt tego zdarzenia nie pamięta. Tym razem będzie jednak inaczej. Kierunek lekarski dopełni diapazon kierunków, które są na uniwersytecie z prawdziwego zdarzenia. Dopełni tę wielką ideę uniwersytetu, który jest wielowydziałowy. Opole ma świetne, zadbane szpitale, z fachowym personelem, cenione w kraju. Jeżeli będziemy w tej sprawie działać razem, powinno się udać. To nie jest fanaberia, megalomania jednego faceta. Mnie już na tym stanowisku nie będzie, a uniwersytet z nowym kierunkiem pozostanie.

Sprawy techniczne, formalne są w toku. Uniwersytet Opolski otrzymał już sygnał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, że jego wniosek o powołanie nowego kierunku został zaakceptowany. Podobny sygnał dotarł już z Ministerstwa Zdrowia. Pozostanie jeszcze opinia Państwowej Komisji Akredytacyjnej, która oceni wniosek pod kątem merytorycznym m.in. dorobek naukowy kadry, przygotowywaną bazę, zaplecze naukowe, kondycję szpitali, w których będzie się odbywać praktyczna nauka zawodu.

- Jest to ogromna przyjemność pracować z osobami, które są tak zdeterminowane - podkreślił Andrzej Buła, marszałek województwa. - Niech nikt się nie obraża, że nie został zaproszony do tworzenia kierunku lekarskiego. Tylko niech sam zrobi pierwszy krok. Zapraszamy do współpracy.

Trudno było nie odgadnąć, że marszałek województwa miał na myśli pozostałe uczelnie, zwłaszcza Państwową Medyczną Wyższą Szkołę Zawodową, która dąży do samodzielnego utworzenia kierunku lekarskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska