Podróż ze zwierzęciem. Jak przygotować pupila do wycieczki po krajach Unii Europejskiej? Oto najpotrzebniejsze dokumenty

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
W skrajnych przypadkach zwierzę bez odpowiedniej dokumentacji może zostać zawrócone z granicy tak jak człowiek.
W skrajnych przypadkach zwierzę bez odpowiedniej dokumentacji może zostać zawrócone z granicy tak jak człowiek. Fot. Piotr Krzyzanowski / Polska Press / Zdjęcie ilustracyjne
Podróż ze zwierzęciem - ukochanym psem lub kotem - jest możliwa, ale trzeba wiedzieć, jak się do niej przygotować. Musisz pamiętać o ważnych zasadach, które obowiązują przy transporcie czworonożnych przyjaciół w krajach Unii Europejskiej. Jakie dokumenty pupila powinien mieć przy sobie jego właściciel? Zobacz, jak przygotować się do podróży z psem lub kotem, by ta przebiegła bezproblemowo.

Spis treści

Podróż z psem lub kotem jest możliwa, ale trzeba się odpowiednio przygotować

Twoim podróżniczym marzeniem jest wspólna wyprawa z ukochanym zwierzęciem? To możliwe! Musisz jednak pamiętać o zasadach, których należy bezwzględnie przestrzegać, przemieszczając się po krajach należących do Unii Europejskiej.

Jakie dokumenty są wymagane przy transporcie pupila? Jeśli wcześniej przygotujesz się do takiej wyprawy, twoja wycieczka przebiegnie bezstresowo!

Zwierzę zwierzęciu nierówne. Różne zasady podróżowania z czworonogami

Wymagane dokumenty i sposoby zabezpieczenia transportu zwierzęcia różnią się w zależności od gatunku.

Zasady podróży z królikami, chomikami, myszami czy szczurami nie są dokładnie określone. W tym przypadku należy sprawdzić, czy kraj, do którego się wybierasz, podaje stosowne wytyczne (jeśli tak, trzeba się do nich stosować!).

Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej w przypadku transportu zwierząt egzotycznych (objętych Konwencją Waszyngtońską). Takie zwierzęta powinny posiadać specjalne dokumenty, a informacji na ich temat udziela polskie Ministerstwo Środowiska.

Czytaj też: Powstała nowa linia lotnicza dla... psów. W tym samolocie twój pupil poczuje się jak VIP

Skupmy się jednak na zwierzętach, które najczęściej towarzyszą człowiekowi. Przewożenie psów, kotów czy fretek wymaga posiadania kilku bardzo ważnych dokumentów, o których przeczytasz w dalszej części artykułu.

Wakacje ze zwierzakiem. O co zadbać przed pierwszą podróżą z pupilem?

Przedstawione niżej wytyczne dotyczą psów, kotów i fretek przemieszczających się między krajami UE. Jeżeli wybierasz się do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Malty i Norwegii, koniecznie zapoznaj się ze szczegółowymi wytycznymi przewozu zwierząt na teren tych państw.

Jakie dokumenty są potrzebne, by legalnie i bez stresu podróżować ze swoimi pupilem?

Paszport

Paszport jest dokumentem identyfikacyjnym wystawianym na potrzeby przemieszczania zwierząt domowych należących do gatunków psy, koty, fretki, pomiędzy państwami członkowskimi UE - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

Paszport dla psa, kota lub fretki to warunek konieczny, by podróżować z pupilem legalnie. Koszt jego wyrobienia to ok. 100 zł. W dokumencie uprawniony lekarz weterynarii uzupełnia dane dotyczące zwierzęcia, m.in. imię, gatunek, rasę, płeć, umaszczenie, datę urodzenia podaną przez właściciela i wszelkie cechy charakterystyczne, imię i nazwisko oraz dane kontaktowe właściciela i weterynarza, informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz inne wskazówki na temat stanu zdrowia.

Szczepienia

Zwierzę powinno posiadać wszystkie stosowne szczepienia, w szczególności na wściekliznę. Właściciele szczeniąt powinni odwiedzić weterynarza co najmniej 3 tygodnie przed planowanym wyjazdem - młode psy wytwarzają przeciwciała po pierwszym szczepieniu właśnie przez tyle czasu.

Mikrochip

Mikrochip to urządzenie służące do identyfikacji zwierzęcia. Ułatwia określenie właściciela oraz przechowuje wprowadzone przez weterynarza dane. Zabieg czipowania wykonuje się tylko raz w życiu pupila.

Mikrochip jest w chwili obecnej jedynym urządzeniem pozwalającym na identyfikację zwierzęcia niezależnie od okoliczności, w jakich się to zwierzę znajdzie. Pozwala on na natychmiastowe odczytanie danych osobowych właściciela psa. Po zeskanowaniu mikrochipa, lekarz weterynarii wprowadza numer do bazy SAFE-ANIMAL i w ten sposób znajduje przypisanego do numeru mikrochipa właściciela - powiedziała lek. wet. Joanna Modrzyk w wywiadzie dla safe-animal.eu.

Uwaga! Uprawniony lekarz weterynarii to nie osoba, która na co dzień zajmuje się pupilem. Zwierzę mające przekroczyć granicę Polski musi zbadać weterynarz, który posiada stosowne upoważnienie - ich listę (z podziałem na województwa) można znaleźć na stronie Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.

Upoważnienie

Jeśli zwierzak nie podróżuje z tobą (np. ktoś inny dostarcza pupila do docelowego miejsca), osoba towarzysząca czworonogowi musi posiadać pisemne upoważnienie właściciela do przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierzęcia domowego.

Mam już wszystkie dokumenty - czy mogę wyruszać w podróż ze zwierzęciem?

Tak! Pamiętaj tylko, że podczas przekraczania granicy zwierzę może zostać poddane oględzinom. Jeżeli w przypadku kontroli wprowadzone w dokumentach dane okażą się nieprawidłowe, pupil może zostać zawrócony do państwa, z którego pochodzi lub skierowany na kwarantannę.

W ekstremalnych przypadkach, kiedy żadna z powyższych opcji nie jest możliwa, zwierzę może zostać poddane eutanazji - to dlatego tak ważne jest, żeby dokładnie zbadać ukochanego czworonoga i zadbać o prawidłowość wprowadzonych danych!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska