Podwyżka cen albo protest. Plantatorzy buraka cukrowego piszą do ministra Sasina. Co na to Krajowa Spółka Cukrowa?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Jeśli plantatorom nie uda się porozumieć z Krajową Spółką Cukrową, będą zmuszeni wyjść na ulice. Na 24 stycznia 2022 roku zaplanowano akcję pod Ministerstwem Aktywów Państwowych.
Jeśli plantatorom nie uda się porozumieć z Krajową Spółką Cukrową, będą zmuszeni wyjść na ulice. Na 24 stycznia 2022 roku zaplanowano akcję pod Ministerstwem Aktywów Państwowych. pixabay.com/AlkeMade
Rolnicy, którzy dostarczają buraki cukrowe do Krajowej Spółki Cukrowej S.A. chcą podwyższenia ceny, która w tym momencie wynosi 32 euro za tonę. Brak opłacalności powoduje, że wielu z nich rezygnuje z upraw. Przedstawiciele Związków Plantatorów Buraka Cukrowego przy KSC S.A. zaplanowali protest, który odbędzie się 24 stycznia przed siedzibą Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Plantatorzy chcą rozmów z KSC

Plantatorzy przekonują, że przy obowiązującej cenie produkcja buraka cukrowego nie jest opłacalna. Zaplanowany na 24 stycznia 2022 roku protest ma przekonać KSC S.A. do podwyżki.

- Protest to ostateczność, dlatego cały czas przedstawiciele plantatorów są przygotowani do rozmów z Zarządem KSC S.A. – informują organizatorzy.

Apel do ministra aktywów Jacka Sasina

W tej sprawie związkowcy wystosowali pismo do ministra aktywów Jacka Sasina.

- Ostatnie spotkanie odbyło się w dniu 12 stycznia br., podczas którego Zarząd KSC S.A. oświadczył, że nie wyraża zgody na podwyższenie ceny za buraki cukrowe na rok gospodarczy 2022/23. Decyzję Zarządu KSC S.A. odbieramy jednoznacznie jako brak zainteresowania zakupem buraków, marginalizację plantatorów i całego sektora buraków – czytamy w liście.

Pogłębienie kryzysu na rynku buraka może skutkować zmniejszeniem produkcji cukru oraz zamykaniem kolejnych zakładów produkcyjnych (tak jak na Lubelszczyźnie).

To też może Cię zainteresować

Przy obecnym wzroście cen środków produkcji i proponowanej cenie 32 euro za tonę rolnik odczuwa straty. Jeśli plantatorom nie uda się porozumieć, będą zmuszeni wyjść na ulice. Akcja odbędzie się pod Ministerstwem Aktywów Państwowych.

O co walczą plantatorzy?

Plantatorzy mają dwa postulaty:

  • podwyższenie ceny gwarantowanej kontraktowanych buraków cukrowych,
  • podwyższenie ceny buraków nadwyżkowych.

- Spełnienie powyższych warunków będzie skutkowało odwołaniem akcji protestacyjnej. W innym przypadku akcja protestacyjna będzie trwać do skutku, czyli spełnienia przez Zarząd KSC S.A żądań plantatorów – informuje Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego.

Źródło: KZPBC

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska