Podwyżki dla nauczycieli akademickich? Możliwe z początkiem 2023 roku - zapowiada MEiN

OPRAC.:
PAP
PAP
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Od wysokości minimalnego wynagrodzenia profesora zależą pensje pozostałych nauczycieli akademickich.
Od wysokości minimalnego wynagrodzenia profesora zależą pensje pozostałych nauczycieli akademickich. Fot. Sigmund/unsplash
O około 12% Ministerstwo Edukacji i Nauki planuje podnieść minimalne pensje profesorów. Od ich wynagrodzeń, zgodnie z prawem o szkolnictwie wyższym i nauce, zależą wypłaty innych pracowników uczelni. Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki zapowiedział, że podwyżki wprowadzone zostaną najpewniej w styczniu 2023 roku. Wcześniej resort planował te zmiany dopiero w maju 2023 roku.

Spis treści

Podwyżki dla profesorów w interesie nauczycieli

Obecnie wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora zatrudnionego na uczelni publicznej to 6410 złotych. Ta kwota obowiązuje od 2018 roku. Tymczasem od wysokości minimalnego wynagrodzenia profesora zależą pensje nauczycieli akademickich. Środowiska akademickie wnioskują do MEiN o jego podniesienie profesorskich uposażeń.

Zgodnie z przepisami, nauczyciel akademicki publicznej uczelni, nie może otrzymywać mniej, niż 50% wynagrodzenia profesora – chodzi oczywiście o miesięczne, wynagrodzenie zasadnicze. Dla profesora uczelni wartość ta to nie mniej niż 83%, a dla adiunkta – co najmniej 73%.

Podwyżki od stycznia, nie od maja

Wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki powiedział, że resort ma potwierdzenie ze strony minister finansów Magdaleny Rzeczkowskiej, że za sprawą podniesienia minimalnego wynagrodzenia profesora, nastąpią podwyżki dla nauczycieli akademickich.

- Będzie to prawdopodobnie od 1 stycznia 2023 r., a nie jak wcześniej zapowiadaliśmy - od 1 maja 2023 r. Mamy na to zagwarantowane środki przewidziane w ramach budżetu - zapewnia Włodzimierz Bernacki, dodając, że profesorska podwyżka wyniesie około 12%.

Stypendia socjalne bardziej dostępne

Łatwiej będzie też o przyznanie stypendium socjalnego dla studentów będących w trudnej sytuacji materialnej. Od stycznia 2023 r. uczelnie będą mogły podnieść progi dochodowe, uprawniające studentów do ubiegania się o stypendium socjalne. Kwota ma być podniesiona z 1051,7 zł do 1294,4 zł netto na osobę w rodzinie. Nowelizacja przepisów jest już procedowana w Sejmie.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podwyżki dla nauczycieli akademickich? Możliwe z początkiem 2023 roku - zapowiada MEiN - Strefa Edukacji

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska