Podwyżki prądu i gazu o kilkaset procent. Koalicja Obywatelska obarcza za to rząd. Przyczyny drożyzny są jednak dużo bardziej skomplikowane

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Politycy opozycji o drożyznę oskarżają rząd. Na konferencji nie wspomniano jednak o szantażu gazowym Rosji, która od pół roku zmniejsza dostawy do Europy z powodu wstrzymania certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.
Politycy opozycji o drożyznę oskarżają rząd. Na konferencji nie wspomniano jednak o szantażu gazowym Rosji, która od pół roku zmniejsza dostawy do Europy z powodu wstrzymania certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. Mateusz Majnusz
Opolscy parlamentarzyści i radni Koalicji Obywatelskiej na specjalnie zwołanej konferencji prasowej skrytykowali rząd PiS za rekordowe ceny prądu i gazu. Przedstawili także własny projekt tzw. ustawy gazowej, która ich zdaniem ma powstrzymać drastyczny wzrost cen. Sęk w tym, że problem dotyczy całej Unii Europejskiej i jest m.in. skutkiem szantażu gazowego Rosji.

Poseł KO Tomasz Kostuś stwierdził, że „PiS po raz kolejny nie dotrzymało słowa i oszukało obywateli”. Podobnego zdania był także poseł KO Witold Zembaczyński, który winą za kryzys energetyczny obarczył rząd PiS.

Następne wyliczono, że Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie w 2021 roku za jedną megawatogodzinę płaciło 354 zł, a w 2022 r. miałoby to już być 1854 zł. Kontrakt na dostawę gazu, który podpisuje się co roku, wyniósł w 2021 r. 509 tys. zł, a w tym roku jest to już ponad 2 mln zł.

- To, co obecny rząd robi, to jest nic innego jak rolowanie inflacji. Przyniosłem na konferencję rachunki za gaz od jednego z mieszkańców Kędzierzyna-Koźla i wzrost cen jest po prostu gigantyczny - tłumaczył Robert Węgrzyn, radny sejmiku.

Następnie stwierdził, że miesięczny rachunek za ciepłą wodę i ogrzewanie 65-metrowego mieszkania za rok poprzedni wyniosło 535 zł, a od stycznia tego roku będzie to 825 zł.

- Dla tego mieszkańca koszty utrzymania za samą wodę i gaz wzrosną o 300 złotych! - grzmiał na konferencji radny Węgrzyn.

Szantaż gazowy Rosji przyczynia się do wysokich cen na rachunkach

Na konferencji opozycji nie wspomniano jednak o szantażu gazowym Rosji, która od pół roku zmniejsza dostawy do Europy z powodu wstrzymania certyfikacji gazociągu Nord Stream 2.

W efekcie zapasy w europejskich magazynach gazu zaczęły szybko topnieć, co bezpośrednio przełożyło się na rosnące ceny surowca i wyższe ceny na rachunkach.

Potwierdził to prezydent Władimir Putin, który stwierdził, że uruchomienie gazociągu Nord Stream 2 „przyczyni się do ustabilizowania cen gazu w Europie”.

Tarcza antyinflacyjną. Czy będzie skuteczna?

Przypomnijmy, że rząd i dostawcy prądu obiecali złagodzenie skutków podwyżek. Ma to być możliwe dzięki tzw. tarczy antyinflacyjnej.

Zapowiadane jest m.in. zwolnienie gospodarstw domowych z akcyzy na energię do końca maja 2022 roku, a także obniżenie stawki VAT na dostawy energii elektrycznej z 23 do 5 procent do końca marca 2022 roku.

W efekcie średni wzrost brutto na rachunkach za prąd ma wynieść ok. 6 zł miesięcznie zamiast 21 zł. Poza tym będzie je można opłacać z pomocą dodatku osłonowego przygotowanego w ramach wspomnianej tarczy antyinflacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska