Poeci najadą Brzeg

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
- Choć Zbigniew Herbert nigdy nie gościł na Najeździe, to zawsze był tu obecny duchem - mówi Janusz Wójcik, twórca brzeskich spotkań poetów z całej Polski.

XII Najazd Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu 15-18 listopada 2001 r.
Organizatorzy: Brzeskie Centrum Kultury, Muzeum Piastów Śląskich przy współpracy z Urzędem Miejskim w Gogolinie, Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego, II LO w Brzegu, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Opolu-Łambinowicach i Stowarzyszeniem "Wspólnota Polska" Oddział w Opolu.
Patronat honorowy: marszałek województwa dr Stanisław Jałowiecki, burmistrz Brzegu Maciej Stefański, burmistrz Gogolina Norbert Urbaniec, starosta brzeski Kazimierz Bączek.
Patronat medialny: Nowa Trybuna Opolska i Radio Opole.

Po pierwszej edycji Najazdu Poetów powstała grupa młodych ludzi, którzy stworzyli potem Stowarzyszenie Młodych Poetów - wspomina Wójcik. - To oni: Radek Wiśniewski, Tomek Zacharewicz, Tomek Fronckiewicz, a potem następne pokolenie, przyciągali młodych poetów z Polski. Udało im się to, bo nie popadli w snobizm, pozerstwo, a poezja im w życiu nie przeszkodziła. I właśnie Herbert był jednym z ich mistrzów - podkreśla organizator XII Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich w Brzegu, który będzie przebiegał pod hasłem "Herbertiana".

Mimo że schorowany Herbert nie mógł w ostatnich latach przyjechać do Brzegu, to po jego śmierci organizatorzy Najazdu i dyrekcja II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu nawiązała kontakt z rodziną pisarza. Ta fascynacja zaowocowała w ubiegłym roku wielką dyskusją nad patronem dla szkoły, z której wywodzą się młodzi brzescy poeci. Herbert wyszedł z niej zwycięsko. Wkrótce potem powstał Ogólnopolski Klub Szkół Herbertowskich, a w piątek, podczas "Herbertiany" na Zamku Piastów Śląskich, odbędą się obrady klubu wyznaczające plany i najbliższe działania jego członków.

- Zdecydowaliśmy się połączyć te idee, bo przecież Najazd często wychodził do szkół - nie tylko do II LO, choć z nim zżył się najbardziej - a młodzież jest najwierniejszym uczestnikiem naszych spotkań - mówi Wójcik.
Temat wielkiego współczesnego pisarza pojawi się kilkakrotnie: po raz pierwszy w trakcie inauguracji imprezy w II LO, gdzie będzie miała miejsce promocja książki prof. Jacka Łukasiewicza "Zbigniew Herbert" - biografii wydanej w cyklu "A to Polska właśnie...". Tego samego dnia uczestnicy Najazdu przedstawią swoje impresje na temat wiersza poety zatytułowanego "Szachy", którego fragment zdobi tablicę pamiątkową na gmachu liceum. Wreszcie Herbert "pojawi się" podczas mszy świętej za dusze poetów związanych z Najazdem.

- Okazało się, że te kilkanaście lat to już kawał historii i odeszło od nas już tylu poetów, twórców, którzy jeszcze wczoraj tu przyjeżdżali - mówi o nowym, elegijnym elemencie poetyckich spotkań Janusz Wójcik. Za dusze Marka Jodłowskiego-Olejarczyka, Jerzego Kozarzewskiego, Emila Węgrzyna, Władysława Młynka, Zbigniewa Herberta i Lothara Herbsta poeci modlić się będą w kaplicy zamkowej św. Jadwigi w Brzegu.
- Twórczość Herberta, bardzo bogata, choć przez wiele lat niedostępna, jego ironistyczna i bardzo intrygująca postawa mogą być tematem wielu twórczych poszukiwań dla młodych ludzi. Bo Najazd jest dla nich i oni nim żyją - podkreśla Wójcik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska