Pogoda przez CB? Jeśli znajdą sponsora

Jarosław Staśkiewicz
Jarosław Staśkiewicz
Komunikaty są nadawane na paśmie 144.950 MHz co kwadrans: 5, 20, 35 i 55 minut po pełnej godzinie - mówią Szymon Oparowski (z lewej) i Tomasz Kulawinek, którzy uruchomili stację pogodową.
Komunikaty są nadawane na paśmie 144.950 MHz co kwadrans: 5, 20, 35 i 55 minut po pełnej godzinie - mówią Szymon Oparowski (z lewej) i Tomasz Kulawinek, którzy uruchomili stację pogodową. Jarosław Staśkiewicz
Dzięki radioamatorom dostęp do ostrzeżeń meteorologicznych w Brzegu jest coraz łatwiejszy.

Przed tygodniem radioamatorzy ze stowarzyszenia Dipol i Brzeskiej Ochotniczej Grupy Ratowniczej uruchomili pierwszą w województwie automatyczną stację pogodową.

Urządzenie, które zamontowali w siedzibie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu to nic innego jak podłączony do internetu komputer, który ściąga dane ze specjalistycznych serwisów pogodowych i odczytuje je w regularnych odstępach czasu.

- Specjalny program napisał nasz kolega z Wrocławia. Dzięki niemu stacja na bieżąco ściąga i emituje komunikaty dotyczące pogody w powiecie brzeskim, które są dostępne m.in. w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej czy też na specjalnym serwerze, z którego korzysta lotnictwo cywilne - mówi Tomasz Kulawinek z Brzeskiego Towarzystwa Radiotechnicznego "Dipol".

W eter - za pośrednictwem anteny umieszczonej na dachu budynku starostwa - są emitowane takie informacje jak temperatura, ciśnienie atmosferyczne, kierunek i natężenie wiatru, a także prognoza na najbliższe pięć godzin.

Jeśli pojawią się zagrożenia związane np. z gwałtownymi burzami czy porywistym wiatrem też zostaną odczytane przez automat na antenie.

- Dotąd otrzymywaliśmy takie dane raz dziennie, teraz będziemy mieli je na bieżąco, co na pewno ułatwi nam pracę - ocenia Janusz Koronkiewicz, kierownik PCZK. I podkreśla świetną współpracę z radioamatorami, którzy służą swoimi doskonałymi systemami łączności podczas wszystkich klęsk żywiołowych, choćby takich jak ubiegłoroczna powódź.
Obecnie komunikaty są dostępne dla wszystkich radioamatorów i służb posiadających radia. Krótkofalowcom marzy się jeszcze uruchomienie nadajnika na znacznie popularniejszym paśmie CB.

- Wtedy komunikaty pogodowe ze stacji mogliby odbierać np. kierowcy wyposażenie w radia CB, którzy przejeżdżają przez powiat brzeski - dodaje Szymon Oparowski z Brzeskiej Ochotniczej Grupy Ratowniczej. - Warto byłoby pomyśleć o ustawieniu na drogach tabliczek z napisami: - Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne na takim a takim kanale.
Żeby uruchomić taki serwis potrzebny jest jednak nadajnik CB. - Może ktoś chciałby nam pomóc w jego zakupie? - apelują radioamatorzy. - W tę stację włożyliśmy już sporo własnych pieniędzy i na kolejne inwestycje szukamy sponsora.

Kontakt do Dipolu można znaleźć na stronie btrdipol.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska