Pogrzeb byłego posła Mniejszości Niemieckiej Georga Brylki w sobotę w Dobrodzieniu

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Georg Brylka (1929-2017)
Georg Brylka (1929-2017) Archiwum rodzinne
Georg Brylka zmarł 17 listopada w Niemczech w wieku 88 lat. Pochowany zostanie w sobotę w rodzinnym Dobrodzieniu.

- Msza święta pogrzebowa za mojego Tatę, śp. Georga Brylkę odbędzie się w sobotę (9 grudnia) o godz. 11.00 w Dobrodzieniu w kościele pw. św. Marii Magdaleny, a urna z jego prochami spocznie na cmentarzu św. Walentego - poinformował syn zmarłego Dionizy Brylka.

Georg Brylka zmarł 17 listopada w Niemczech, gdzie mieszkał od prawie ćwierćwiecza.

Przez większość życia mieszkał jednak w Dobrodzieniu, gdzie urodził się w 1929 roku. Miasto przed wojną nazywało się Guttentag i leżało w granicach Niemiec.

W 1990 roku Georg Brylka był jednym z kilku współzałożycieli Mniejszości Niemieckiej w Polsce i pierwszym przewodniczącym Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce.

Po tym, jak w 1990 roku mniejszość niemiecka zrzeszyła się w wojewódzkich towarzystwach społeczno-kulturalnych, postanowiono utworzyć jedną naczelną organizację, aby mogła występować w imieniu członków mniejszości niemieckiej przez rządami Polski i Niemiec.

15 września 1990 roku zwołano we Wrocławiu zebranie przedstawicieli wszystkich organizacji niemieckich, działających w Polsce. Na spotkaniu postanowiono utworzyć Centralną Radę Niemców. Wybrano pierwsze prezydium, które składało się z 5 osób.

W jego skład weszli: Henryk Kroll, Karl Nossol, Friedrich Sikora, Dietmar Brehmer oraz Georg Brylka.

10 czerwca 1991 r. komitet założycielski w składzie: Georg Brylka, Henryk Kroll, Helmut Paździor, Friedrich Sikora i Leo Stosch złożył wniosek do Sądu Wojewódzkiego w Opolu o rejestrację związku.

Sąd Wojewódzki w Opolu 27 sierpnia 1991 r. wpisał do rejestru stowarzyszeń Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce z siedzibą w Opolu.

Pierwszym przewodniczącym związku został wybrany właśnie Georg Brylka.
Funkcję tę pełnił do początku 1994 roku.Aktualnym przewodniczącym związku jest Bernard Gaida, również z Dobrodzienia.

27 października 1991 roku Georg Brylka został posłem na Sejm RP. Został wybrany z terenu ówczesnego województwa częstochowskiego, do którego należał wówczas powiat oleski (który wrócił do Opolszczyzny po reformie administracyjnej w 1999 r.).

Należał do koła parlamentarnego Mniejszości Niemieckiej. W sejmie był członkiem Komisji Handlu i Usług, Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, a także podkomisji ds. handlu, drobnej wytwórczości i usług,

Georg Brylka sprawował mandat posła do 19 września 1992 roku. Sam zrzekł się mandatu posła po awanturze sejmowej, związanej z ujawnieniem tzw. listy Macierewicza. Na liście domniemanych tajnych współpracowników SB był również Georg Brylka.

Georg Brylka w 1993 r. wyjechał do Niemiec i tam mieszkał aż do śmierci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska