Pogrzeb oficerów Marynarki Wojennej w Gdyni. Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach [zdjęcia]

Piotr Kallalas
Po 65 latach bohaterowie Marynarki Wojennej, a zarazem obrońcy Wybrzeża, zostali pochowani podczas oficjalnej ceremonii pogrzebowej, która odbyła się w sobotę 16 grudnia w Gdyni. Kontradmirałowie Stanisław Mieszkowski i Jerzy Staniewicz oraz komandor Zbigniew Przybyszewski spoczęli na Cmentarzu MW przy ul. Muchowskiego. W uroczystościach wziął udział Prezydent RP Andrzej Duda.

Dobiegły końca dwudniowe uroczystości pogrzebowe. W piątek bohaterów żegnał Półwysep Helski, w sobotę uroczystości odbyły się na gdyńskim Oksywiu. O godzinie 10.00 odprawiono uroczystą mszę św. w kościele Marynarki Wojennej pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, którą celebrował Biskup Polowy WP Józef Guzdek. Po mszy głos zabrał prezes IPN Jarosław Szarek i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, a list Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

Następnie tłumny kondukt pogrzebowy skierował się ul. Śmidowicza i Arciszewskich w kierunku Cmentarza MW, gdzie odbył się uroczysty pochówek. Tutaj komandorzy spoczęli w Kwaterze Pamięci, a Prezydent Andrzej Duda podziękował Instytutowi Pamięci Narodowej i wszystkim zaangażowanym osobom za możliwość dokonania pochówku.

- Komandorowie byli wierni do końca słowom przysięgi "Morze, nasze morze wiernie Ciebie będziem strzec". Można powiedzieć, że za to właśnie zobowiązanie oddali życie. Bronili polskiego wybrzeża w 1939 roku przed Niemcami, a potem wrócili do Polski, po to by nadal pełnić swą służbę. Dzisiaj po ponad sześciu dekadach, odkąd zostali w zdradziecki sposób zamordowani, mają swój pogrzeb – zaznaczył Andrzej Duda.

(TVN/ x-news)

Przedstawiciele rodziny śp. kmdr. Jerzego Staniewicza otrzymali akt pośmiertny mianowania na stopień kontradmirała.

Komandorzy wzięli czynny udział w walkach Obrony Wybrzeża w 1939 roku. W okresie powojennym włączyli się w odbudowę polskiej Marynarki Wojennej, gdzie służyli do 1950 i 1951 roku (w przypadku Jerzego Staniewicza). Na początku lat pięćdziesiątych władze komunistyczne postanowiły pozbyć się polskich oficerów. Doszło to fałszywych i błyskawicznych procesów, podczas których oskarżono bohaterów o szpiegostwo i skazano na śmierć. Wyroki wykonano w 1952 roku. Przez kolejne dziesięciolecia nie było znane miejsce ich pochówku. Dopiero w 2013 roku, dzięki pracy Instytu Pamięci Narodowej, udało się ustalić, że szczątki znajdują się w zbiorowej mogile w w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. 16 grudnia w Gdyni bohaterowie zostali pożegnani z najwyższymi, żołnierskimi honorami.

- Wyrażamy ogromną radość z faktu, że ten symboliczny powrót marynarzy nad Bałtyk, ich pochówek oraz uroczyste otwarcie Kwatery Pamięci na gdyńskim Oksywiu będą nierozerwalnie łączyły się z obchodzoną w 2018 roku rocznicą 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a tym samym 100-lecia odtworzenia Marynarki Wojennej – mówi Paweł Soloch , szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Całe wydarzenie zostało zogranizowane przez Komitet pod patronatem Prezydenta RP, w którego skład weszły rodzin śp. oficerów Marynarki Wojennej, Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Urzędu Miasta w Gdyni, Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej – w tym Marynarki Wojennej RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Luksusowa rezydencja Kulczyka na sprzedaż

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

Orkan Grzegorz odkrył bunkry na Helu

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Najgroźniejsi przestępcy poszukiwani na Pomorzu

Kobiety poszukiwane przez pomorską policję

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pogrzeb oficerów Marynarki Wojennej w Gdyni. Prezydent Andrzej Duda na uroczystościach [zdjęcia] - Dziennik Bałtycki

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska