Pokój w hotelu czy apartament. Co się opłaca? [TANI NOCLEG W...

  Pokój w hotelu czy apartament. Co się opłaca? [TANI NOCLEG W HOTELU CZY APARTAMENCIE]

  Zdjęcie autora materiału
  Tomasz Wróblewski

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  Od 6 zł do 33 zł za metr kwadratowy pokoju hotelowego - KAYAK.pl sprawdził, w których miastach opłaca się zarezerwować hotel, a w których wynająć ap
  1/4
  przejdź do galerii

  Od 6 zł do 33 zł za metr kwadratowy pokoju hotelowego - KAYAK.pl sprawdził, w których miastach opłaca się zarezerwować hotel, a w których wynająć apartament. ©Szymon Starnawski /Polska Press

  Londyn i Paryż to miasta, w których wynajem pokoju w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym jest najdroższy w przeliczeniu na m2 i kosztuje niemal 3 razy więcej niż w Pradze. Wśród miast będących popularnymi kierunkami podróży w Europie najtańsze apartamenty lub domy wakacyjne znajdują się w Budapeszcie, Pradze oraz Porto, a średnia cena ich wynajmu utrzymuje się poniżej 7,50 zł/m2. Wynajem apartamentu opłaca się także w Wenecji i Tokio. W Wenecji apartament niemal tej samej wielkości co pokój hotelowy kosztuje średnio o połowę mniej, a w Tokio podróżni zapłacą o 32% mniej niż za pokój w hotelu, otrzymując apartament średnio dwa razy większy niż pokój hotelowy.
  Wyszukiwarka KAYAK.pl zebrała dane o średnich kosztach wynajmu pokojów w 3- i 4-gwiazdkowych hotelach, a także apartamentów lub domów wakacyjnych w miejscach najchętniej odwiedzanych przez podróżnych z Polski. Zestawienie ma na celu ułatwienie planowania wyjazdu turystom, którzy szukają oszczędności podczas podróży.

  Ceny pokoi hotelowych w ulubionych miastach Polaków  Spośród dziesięciu najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów europejskich miast Londyn wyróżnia się najwyższymi kosztami wynajęcia pokoju hotelowego w przeliczeniu na metr kwadratowy.

  W stolicy Wielkiej Brytanii średnia cena pokoju w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym wynosi 33,20 zł/m2, czyli niemal trzy razy więcej niż w najtańszym mieście zestawienia – Pradze, gdzie za podobny pokój płaci się średnio 11,09 zł/m2.

  Najdroższe w rankingu Londyn i Paryż są jednocześnie tymi miastami, w których powierzchnia pokoju hotelowego jest najmniejsza i wynosi średnio 19 m2, czyli o 14% mniej niż w innych najchętniej wybieranych przez Polaków miastach. Średni koszt wynajmu poniżej 13 zł/m2 utrzymuje się tylko w trzech miastach zestawienia: Pradze, Budapeszcie i Porto.

  W których miastach wynajem apartamentu to dobry pomysł?  Z analizy wynika, że w wielu popularnych europejskich miastach można wynająć znacznie większy apartament lub dom wakacyjny w zbliżonej lub nieco wyższej cenie niż pokój hotelowy. Co więcej, również w przypadku apartamentów najtańszymi miastami są Budapeszt, Praga i Porto. W tych miejscowościach średni koszt wynajmu apartamentu utrzymuje się poniżej 7,50 zł/m2. To niemal cztery razy mniej niż w przypadku najdroższego miasta rankingu – Amsterdamu, gdzie za wynajem apartamentu o zbliżonej wielkości zapłacimy średnio 26,39 zł/m2.

  Wybór tego typu noclegu może opłacić się też osobom planującym wyjazd do Wenecji, gdzie za apartament o wielkości zbliżonej do pokoju w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym podróżni zapłacą o połowę mniej niż za pobyt w hotelu. Taniej zatrzymać się w apartamencie niż w hotelu jest także w Budapeszcie i Rzymie. Uśredniając, w stolicy Węgier za 17% mniejszą kwotę można wynająć apartament 1,5 raza większy niż pokój w hotelu 3- lub 4-gwiazdkowym, a w stolicy Włoch apartament jest tańszy o 30% niż pokój hotelowy o tej samej wielkości.

  Z danych wynika także, że podróżni wybierający się do Londynu, płacąc o 12% więcej, mogą zatrzymać się w apartamencie dwa razy większym niż średni pokój hotelowy. Za to w Pradze oraz Paryżu osoby gotowe zapłacić nieco więcej za nocleg będą mogły wynająć apartament 1,5 raza większy niż pokój hotelowy, płacąc za to maksymalnie 10% więcej.

  Spore różnice w cenach wynajmu noclegów poza Europą  Pokoje w hotelach 3- lub 4-gwiazdkowych w Nowym Jorku są ponad 7 razy droższe niż podobne pokoje w miejscowości Kuta na indonezyjskiej wyspie Bali. Nowojorskie ceny są też o ponad 30% wyższe niż w kolejnym mieście rankingu, czyli Tokio. Co więcej, pokoje hotelowe w Nowym Jorku należą do jednych z najmniejszych w zestawieniu.

  Dubaj, znany jako kierunek luksusowych podróży, wyróżnia się największymi pokojami hotelowymi. Ich średnia powierzchnia wynosi 44 m2, czyli o 70% więcej niż powierzchnia typowego pokoju hotelowego w Nowym Jorku, przy czym – co może zaskakiwać – koszt wynajęcia pokoju pokoju hotelowego w Dubaju jest tylko 40% wyższy.

  Średnia powierzchnia apartamentu w balijskiej Kucie to aż 200 m2, czyli 6 razy więcej niż średnia powierzchnia nowojorskich apartamentów, przy czym w indonezyjskim mieście kosztują one średnio 331 złotych mniej. Z zestawienia wynika też, że koszt wynajmu apartamentu w Nowym Jorku należy do najdroższych (średnio 30,39 zł/m2), za to najmniejsze mieszkania na wynajem czekają na turystów w Seulu (średnio 25 m2).

  Dobrym pomysłem jest wynajęcie apartamentu w Tokio, gdzie pokoje hotelowe w obiektach 3- i 4-gwiazdkowych należą do jednych z najdroższych (trzecie miejsce w zestawieniu). W japońskiej stolicy koszt wynajęcia apartamentu jest o 32% niższy niż pokoju w hotelu, a ponadto apartament jest średnio niemal dwa razy większy niż pokój.

  O wynajmie mieszkania lub domu wakacyjnego powinni pomyśleć też turyści wybierający się do Bangkoku, gdzie za cenę średnio 23% niższą można wynająć apartament o 20% większy niż pokój hotelowy, a także w Seulu, gdzie wynajęcie apartamentu o tej samej lub zbliżonej powierzchni jest średnio o 26% tańsze od pobytu w hotelu.


  ZOBACZ: najlepsze hotele w Polsce

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Warto zobaczyć

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Walentynki w rytmie DISCO POLO

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  Koncert niezwykłej Anny Marii Jopek w Filharmonii Opolskiej

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  MISTRZOWIE FOTOGRAFII - zobacz kto zwyciężył!

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal

  Poznaj laureatów plebiscytu Nauczyciel na Medal