Pokonywanie progów w pisaniu

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
We czwartek odbędzie się pierwsze spotkanie opolskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Dysleksji.

Zadaniem towarzystwa jest pomoc osobom ze specjalnymi trudnościami w uczeniu się. Należą do niego rodzice dzieci ze specyficznymi problemami z czytaniem i pisaniem oraz psychologowie, logopedzi, nauczyciele.
- Dysleksja, dysortografia i dysgrafia jeszcze w wielu środowiskach spotykają się z dużym niezrozumieniem - twierdzi Anna Jurek, jedna z inicjatorek utworzenia opolskiego oddziału. - Dlatego chcemy informować, jakie są możliwości zdiagnozowania problemu. Przedstawiać sposoby pracy z takimi osobami. Proponować odpowiednie publikacje i pomoce dydaktyczne do ćwiczeń.

Typowe objawy dysleksji to zamienianie kolejności liter, mylenie znaków podobnie wyglądających albo brzmiących, na przykład p:b, m:w, l:ł, problemy z odróżnianiem przyimków od przedrostków.
Anna Jurek od wielu lat prowadzi ćwiczenia korekcyjne z osobami dyslektycznymi w różnym wieku. Obecnie z młodzieżą szkół średnich w Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. K. Gzowskiego. Porównanie prac sprawdzających tegorocznych maturzystów i ich pierwszych dyktand sprzed czterech lat dowodzi, że ilość błędów popełnianych przez te same osoby zmniejszyła się radykalnie, z kilkudziesięciu do kilku. - Wyeliminowanie wszystkich potknięć jest praktycznie niemożliwe. Mimo tego efekty systematycznej pracy można odczuć już po roku - mówi Anna Jurek.
Z takich nieobowiązkowych zajęć korekcyjnych w ZSTiO korzysta prawie stu uczniów. Stanowią oni ok. 10 proc. całej społeczności uczniowskiej.

Marta została zdiagnozowana dopiero w 8. klasie szkoły podstawowej. Okazało się, że popełnia błędy ortograficzne i myli cyfry. Z tego powodu miała słabe oceny z polskiego, matematyki i chemii. Wojtek miał problemy z pisaniem już od początku podstawówki, ale nauczycielka uważała, że chłopak jest leniwy. Dopiero w szóstej klasie nowa polonistka skierowała go do poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie został zdiagnozowany.
Wobec tych osób nauczyciele mają obowiązek stosowania obniżonych wymagań. Niektórzy z dyslektyków po przeprowadzeniu specjalistycznych badań mogą nawet uzyskać zwolnienie z nauki jednego języka obcego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska