Polacy coraz gorzej radzą sobie ze spłatą pożyczek

Tomasz Kapica
Z regulowaniem swoich zobowiązań problemy ma co czwarty Polak, z czego 5 proc. przyznaje się, że sytuacja ta miała miejsce wielokrotnie
Z regulowaniem swoich zobowiązań problemy ma co czwarty Polak, z czego 5 proc. przyznaje się, że sytuacja ta miała miejsce wielokrotnie scx.hu
W ubiegłym roku liczba zajętych kont wzrosła o prawie jedną czwartą, głównie za sprawą parabanków.

W zeszłym roku zajęto aż 2,2 miliona rachunków bankowych zadłużonych Polaków - wynika z szacunków Krajowej RadyKomorniczej. - Dla porównania w 2011 było ich 1,7 miliona - mówi Robert Damski, rzecznik rady.
I choć to tylko szacunki (szczegółowe dane analizuje dopiero Ministerstwo Sprawiedliwości), to pokazują, że mamy coraz większe problemy ze spłatą długów. - Z rozmów z przedstawicielami poszczególnych kancelarii wiemy, że przybywa spraw związanych z długami zaciągniętymi w parabankach - dodaje Robert Damski.

Komornik jednej z opolskich kancelarii potwierdza: - Takich egzekucji jest coraz więcej. Z rozmów z dłużnikami wynika, że chodzi głównie o popularne pożyczki „chwilówki” - wyjaśnia komornik.

Problemy z ich spłatą i wynikające z tego konsekwencje najczęściej mają  osoby starsze, mieszkające na wsi lub w małych miejscowościach. Komornicy ściągają też coraz więcej zaległych rachunków za telefon, energię, a ostatnio nawet za abonament RTV.

Trzecia grupa, której konta były najczęściej zajmowane, to osoby poręczające kredyty. W  całym kraju jest już ponad 1000 komorników, a w tym roku ma się pojawić 100 kolejnych kancelarii. Coraz szybciej radzą sobie one także z odzyskiwaniem pieniędzy. 5 miesięcy to średni czas, jaki komornik potrzebuje od momentu otrzymania wyroku sądowego do  zamknięcia sprawy.

Z badań Krajowego Rejestru Długów wynika, że najczęściej pożyczamy pieniądze na zakup wyposażenia mieszkania czy domu, jego remont albo samochód. Około jednej piątej zadłużających się pożycza je z przeznaczeniem „na życie”, czyli drobne wydatki konsumpcyjne, jedzenie czy spłatę pilnych rachunków. 

Z regulowaniem swoich zobowiązań problemy ma co czwarty Polak, z czego 5 proc. przyznaje się, że sytuacja ta miała miejsce wielokrotnie. Ponad połowa potwierdziła w badaniu, że  swoje długi oddaje po terminie.

Co siódmy Polak jest gotowy sięgnąć po pożyczkę w momencie, gdy nie radzi sobie ze spłatą innych długów. - Średnie zadłużenie konsumentów notowanych w Krajowym Rejestrze Długów wynosi 6 tysięcy złotych. Osoby te dopisywane są głównie przez podmioty z branży finansowej. Zalegają też z opłatami za prąd czy gaz – informuje Adam Łącki z KRD.

Według raportu Biura Informacji Gospodarczej Infomonitor (dane z października 2012) na Opolszczyźnie jest 50 389 tzw. klientów podwyższonego ryzyka. To osoby mające minimum 200 zł długu, którego termin spłaty minął przed dwoma miesiącami. 

W sumie Opolanie mają  ponad 741 milionów złotych zaległych płatności wobec wierzycieli.

W ostatnich miesiącach wzrosła liczba skarg na  parabanki. W zeszłym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął blisko 200 postępowań przeciwko instytucjom finansowym, z czego ponad połowa dotyczyła parabanków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska