Polacy i Niemcy zainwestowali w siebie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Uczestnicy dzięki wspólnym warsztatom nie tylko dowiedzieli się, jak w przyszłości radzić sobie na rynku pracy. Zdążyli się także poznać i zaprzyjaźnić.
Uczestnicy dzięki wspólnym warsztatom nie tylko dowiedzieli się, jak w przyszłości radzić sobie na rynku pracy. Zdążyli się także poznać i zaprzyjaźnić. BJDM
Gimnazjaliści z obu krajów spotkali się w Turawie na II etapie programu BJDM changes@work. Uczyli się planować swoją zawodową przyszłość i rozmawiali po niemiecku.

We wspólnych zajęciach uczestniczyło 11 uczniów z bawarskiej Mittelschule Veitshöchheim oraz 10 gimnazjalistów z różnych szkół na Śląsku Opolskim - mówi Magdalena Prochota z BJDM. - W ramach rekrutacji pisali jeszcze w marcu list motywacyjny, a w czerwcu uczestniczyli w I etapie programu w Wuerzburgu - odbywali warsztaty i odwiedzali zakłady pracy.

W naszym regionie młodzi ludzie odkrywali perspektywy, jakie daje im rynek pracy oraz możliwości dalszego kształcenia. Wypełniając testy, mogli odkryć nowe kompetencje zawodowe. W luźnej, swobodnej formie nauczyli się nazywać mocne strony, umiejętności i słabości, które będą w przyszłości wyznacznikiem w poszukiwaniu drogi zawodowej.

- Warsztaty z trenerką, Jany Bachmann z Berlina pozwalały im na przekładanie teorii na praktykę - uczyli się poznawania preferencji zawodowych, pisania CV, uczestniczenia w rozmowie kwalifikacyjnej przed kamerą i z oceną - dodaje Magdalena Prochota.

Wspólnie z rówieśnikami z Niemiec gimnazjaliści mogli zobaczyć jak wygląda doradztwo zawodowe w Powiatowym Urzędzie Pracy, porozmawiać z doradcą oraz porównać niemiecki i polski system wsparcia zawodowego. Sprawdzili „od kuchni” jak wygląda praca w Wodociągach i Kanalizacji, dowiedzieli się, że gimnazjaliści mogą podjąć tam praktykę aby potem zdecydować, czy ta praca jest dla nich. Praktyki poznawcze, które w Niemczech są na porządku dziennym, zaczynają się przyjmować i u nas.

Uczestnicy zobaczyli także funkcjonowanie zakładu komunalnego i uwrażliwili się na ochronę środowiska. Poznali też z bliska funkcjonowanie Elektrowni Opole. Nie zabrakło okazji do doskonalenia języka niemieckiego, a także do wspólnego tańczenia zumby i biesiadowania przy ognisku.

Organizatorami projektu „changes@work - Uczeń. Absolwent. Pracownik. Co dalej po gimnazjum?” były Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej oraz Jugendbildungsstätte Unterfranken.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska