Polacy nie chcą sprzedawać mieszkań? Na portalach ogłoszeniowych wysyp ofert. Eksperci wyjaśniają o co chodzi

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Zdaniem ekspertów, rynek pozostaje w "swoistym zawieszeniu" - zarówno kupujący, jak i sprzedający czekają na rozwój wydarzeń.
Zdaniem ekspertów, rynek pozostaje w "swoistym zawieszeniu" - zarówno kupujący, jak i sprzedający czekają na rozwój wydarzeń. Jakub Steinborn/ Polska Press
Darmowe wakacje kredytowe, rosnące czynsze najmu i nadzieja na ochronę majątku przed inflacją. To zdaniem analityków HRE Investments główne powody, dla których Polacy mniej chętnie sprzedają swoje nieruchomości. Jednocześnie dane portali ogłoszeniowych sugerują, że Polacy mają do sprzedania najwięcej mieszkań od co najmniej połowy 2020 roku!

Spis treści

Mniej ofert na rynku. Pośrednicy ruszyli „w miasto”

W otoczeniu spadającej liczby zawieranych transakcji pośrednicy zarabiają mniej. Co więc robią pośrednicy, których przychody ze sprzedaży spadły? Bardzo często ruszają „w miasto”, aby pozyskiwać więcej ofert. Powód jest prosty – chcą mieć „u siebie” większą część rynku, bo im więcej będą mieli mieszkań na sprzedaż, tym większa szansa, że zgarną prowizję – podkreślają w swojej analizie Bartosz Turek oraz Oskar Sękowski, HRE Investments.

Jednocześnie podkreślają, że jest to zła informacja dla osób, które chcą kupić mieszkanie bez pośrednika, ponieważ w internecie coraz mniej jest ofert nieruchomości wystawionych bezpośrednio przez sprzedającego.

Przekłamane dane portali ogłoszeniowych?

Eksperci tłumaczą, że dane z portali ogłoszeniowych sugerują, że Polacy mają do sprzedania najwięcej mieszkań od co najmniej połowy 2020 roku. Powołując się na dane portali Otodom oraz OLX, wskazują, że wyraźny wzrost zauważalny był od końca 2021 roku, kiedy na portalach znaleźć mogliśmy łącznie 155 tysięcy ogłoszeń, podczas gdy, w pierwszych dniach lipca br. liczba ta wzrosła do około 196 tysięcy lokali.

– Gdyby jednak spojrzeć na dane Unirepo, to okaże się, że pęczniejąca liczba ofert nie oznacza wcale, że więcej mieszkań czeka na nowego nabywcę. Jest raczej tak, że coraz częściej chęć sprzedania jednego lokalu ogłaszana jest w ramach co najmniej kilku jednocześnie publikowanych ogłoszeń – wyjaśniają.

– Z danych Unirepo wynika bowiem, że owszem na początku roku liczba unikalnych ofert publikowanych na 37 czołowych portalach internetowych wzrosła, ale mniej więcej od lutego pozostaje dość stabilna. Tak jak jeszcze pod koniec 2021 roku na nabywców czekało około 123 tys. mieszkań używanych, to na początku lipca liczbę tę można szacować na 138 tysięcy. Znacznie więcej lokali na sprzedaż mieliśmy w trakcie lat 2020-21 – dodają.

Liczba mieszkań na sprzedaż nie rośnie

Turek oraz Sękowski powołując się na dane Unirepo wskazują, że od kilku miesięcy liczba mieszkań na sprzedaż nie rośnie. – Jeśli dodamy do tego fakt, że w ostatnich tygodniach sprzedaje się w Polsce mniej mieszkań, to łatwo wydedukować, że póki co skłonność do sprzedaży mieszkań również nie jest zbyt duża – zaznaczają.

Ich zdaniem rynek pozostaje w „swoistym zawieszeniu” - zarówno kupujący, jak i sprzedający czekają na rozwój wydarzeń. Chodzi głównie o:

  • kres podwyżek stóp procentowych,
  • rozwój sytuacji na rynku najmu,
  • jasną informację jaki los czeka w najbliższym czasie naszą gospodarkę,
  • czy też, co stanie się z inflacją.

Dlaczego Polacy nie sprzedają mieszkań?

Przede wszystkim eksperci wskazują na historycznie udowodnioną zdolność nieruchomości do zachowywania siły nabywczej kapitału. Ponadto sytuacja, w której doszło do gwałtownego wzrostu poziomu czynszów najmu powoduje, że na wynajmie można zarobić wyraźnie więcej niż przed rokiem. – Mniejsza determinacja po stronie sprzedających może być też paradoksalnie pochodną trudniejszego dostępu do kredytów. Chodzi o to, że dziś trudniej jest zamienić posiadane mieszkanie na większe – dodano.

Na koniec wskazują na zapowiedziany przez rząd pakiet dla kredytobiorców. Eksperci przypominają, że już dziś w jego ramach działa Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Do tego, od sierpnia wystartować może też program darmowych wakacji kredytowych.

– To wszystko powoduje, że dziś skłonność do sprzedawania mieszkań jest ograniczona – podsumowują.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy nie chcą sprzedawać mieszkań? Na portalach ogłoszeniowych wysyp ofert. Eksperci wyjaśniają o co chodzi - Strefa Biznesu

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska