Spis treści
UE pracuje nad ograniczeniem gazów używanych w pompach ciepła
Unia Europejska chce ograniczyć emisję gazów cieplarnianych. Chodzi m.in. o:
- dwutlenek węgla,
- dwutlenek metanu,
- gazy fluorowane.
To na nich oparte jest działanie większości dostępnych na rynku pomp ciepła. W samej tylko Polsce w ubiegłym roku liczba sprzedanych urządzeń tego typu się podwoiła.
„Na pompy ciepła jako źródło energii dla budynków stawia także UE w swojej strategii energetycznej REPowerEU. Dokument zakłada instalację kolejnych 10 mln pomp w kilku następnych lat i docelowo 30 mln nowych urządzeń do 2030 r. Jak alarmują producenci pomp i przedstawiciele kilkunastu innych branż, te ambitne plany może pokrzyżować... inna regulacja UE związana z ochroną klimatu” - pisze Interia.pl.
Prawo unijne już obecnie reguluje użycie tzw. F-gazów. Tematem tym zajęło się unijne rozporządzenie z 2015 r., które chce do 2030 r. zmniejszyć emisję gazów fluorowanych do 60 mln ton rocznie. Tymczasem trwają prace nad nowym prawem, które ma zakazać używania oraz sprzedaży F-gazów już w 2026 r.
Ogrzewanie domu – jakie są możliwości i na co warto się zdecydować?
Na co się zdecydować, jeśli chodzi o ogrzewanie domu? Nie jest to najłatwiejsza decyzja. Wszystkie źródła energii już są droższe lub będą takie za sprawą inflacji. Kotły na paliwa stałe to nie tylko emisja dymu, ale także konieczność poświęcania im swojej uwagi i kontrolowania ich działalności. Obsługa również może być pracochłonna. To dodatkowe komplikacje, zwłaszcza dla osób spędzających większość swojego czasu poza domem.
Ogrzewanie domu przy pomocy pompy ciepła będzie podobnym wydatkiem, jak w przypadku grzania kotłem węglowym. Główna różnica to jednak wygoda użytkowania. Działa automatycznie, a w wyniku jej działania nie powstają spaliny. Dostarcza ciepło zgromadzone w powietrzu lub z gruntu. Z tego powodu pompy uznawane są za jedne z bardziej ekologicznych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku.
Sama pompa nie należy do najtańszego sprzętu. Przygotowanie całej instalacji do grzania pompą w domu o powierzchni powyżej 100 mkw. wraz z urządzeniem może kosztować od 25 tys. nawet do 40 tys. zł. Pompa zasilana jest energią elektryczną, z tego powodu zalecane jest także zainwestowanie w panele fotowoltaiczne.
Tymczasem piec gazowy lub węglowy wraz z instalacją to wydatek od 10 tys. do 15 tys. zł.
Pompa ciepła jako główne źródło ogrzewania. Jakie inne systemy grzewcze są popularne?
Ekologiczne systemy CO cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Osoby budujące dom w 2022 roku najczęściej wybierały pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania. Na taki wybór zdecydowano się w 47% przypadków. Jest to o 17 punktów procentowych więcej niż w roku poprzednim – wynika z danych Oferteo.pl.
Drugim pod względem popularności źródłem ogrzewania są instalacje z piecem gazowym. Takie rozwiązanie wybrało 31% inwestorów, czyli o blisko 8 p.p. mniej niż rok wcześniej. W 12% nowych domów zamontowano piece elektryczne.
Odnotowano również spadek o 9 p.p. liczby deklaracji montażu pieców na paliwa stałe. Obecnie taki system wybrano jedynie w 6% nowych domów, podczas gdy w 2021 roku było to 15%. W przypadku kolektorów słonecznych popularność jako główne źródła ogrzewania utrzymała się na poziomie 2%.
Ogrzewanie podłogowe jest już w 3 na 4 domy
Rodzaj pieca lub pompy ciepła to nie jedyny wybór, przed którym stoimy. Istotnym elementem będzie również system, dzięki któremu ciepło będzie oddawane w pomieszczeniach.
Na wodne ogrzewanie podłogowe zdecydowało się 74% osób. Tym samym jest to najpopularniejszy system ogrzewania. 27% badanych zdeklarowało, że w swoich nowych domach zdecydowało się na montaż kominka.
Kaloryfery w 2022 roku zamontowało jedynie 18% inwestorów. Następne pod względem popularności były systemy:
- elektrycznego ogrzewania podłogowego (15%),
- nadmuchy ciepłego powietrza (6%),
- grzejniki kanałowe (2%),
- tradycyjne piece kaflowe lub kuchenne (1%).
Strefa Biznesu: Polska istotnym graczem w sektorze offshore
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?