Polaków i Niemców wiele łączy. I to od wieków

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Traktat podpisano w Bonn 17 czerwca 1991 - mówił dr Stefan Keiser.
Traktat podpisano w Bonn 17 czerwca 1991 - mówił dr Stefan Keiser. Fot. Krzysztof Ogiolda
W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Opolu w ramach 13. Dni Kultury Niemieckiej wykład o 25-leciu polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy wygłosił dr Stephan Kaiser z Muzeum Górnośląskie w Ratingen.

Witając gościa dyrektor biblioteki Tadeusz Chrobak podkreślił, że obie placówki od dawna współpracują. - W czasie otwierania jednej z wystaw uświadomiłem sobie, że w ciągu ponad tysiąca lat wspólnej historii Polaków i Niemcówznacznie więcej było współpracy niż konfliktów, nie zawsze o tym pamiętamy - mówił pan Chrobak.

Dr Kaiser podkreślił, że bliskie więzy wyróżniają dziś Polaków i Niemców wśród innych sąsiadujących krajów w Europie. - Wielu Niemców stało się Polakami, wielu Polaków mieszka w Niemczech i ma rodziny w Polsce - zauważył.

Wykładowca nie unikał trudnych tematów (polsko-niemiecki spór o granicę po I wojnie światowej czy niemiecki najazd na polskę we wrześniu 1939 roku). Ale zauważył także, że przy okazji słynnego już polsko-niemieckiego traktatu podpisano także porozumienie o polsko-niemieckiej współpracy młodzieży. To był początek nowego rozdziału we wzajemnych relacjach.

Wykładu wysłuchali m.in. studenci germanistyki UO oraz uczniowie LO w Krapkowicach i ZSElektrycznych w Opolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska