Polder Żelazna. Prawie 1,5 tysiąca drzew i krzewów w Opolu pod topór w ramach przeciwpowodziowej inwestycji [ZDJĘCIA]

Piotr Guzik
Piotr Guzik
Polder Żelazna. Z powodu inwestycji przeciwpowodziowej pod topór poszło mnóstwo drzew w Opolu.
Polder Żelazna. Z powodu inwestycji przeciwpowodziowej pod topór poszło mnóstwo drzew w Opolu. Piotr Guzik
Z okolicy obwodnicy północnej Opola zniknął pokaźny zagajnik. Wycinki dokonano na zlecenie Wód Polskich, które wskazują, że miała ona związek z budową polderu Żelazna. Pod topór trafiło blisko 1,5 tys. drzew.

Wycinki przeprowadzono na terenie pomiędzy obwodnicą północna Opola i ulicą Spokojną, w sąsiedztwie hali Makro. Sprawa bulwersuje mieszkańców Opola.

- Dlaczego z wycinki kilku drzew w środku miasta przy ul. Powstańców Śląskich robi się wielką aferę, ale o kilku hektarach drzew i miejscu życia wielu dzikich zwierząt na mokradłach kilka kilometrów od centrum już wszyscy milczą? - pyta pan Filip.

- Nie będę ukrywał, że jestem bardzo zaniepokojony tym, co się tu dzieje. W tych okolicach widuję wiele gatunków ptaków i zwierząt, a takich miejsc gdzie mogą się schować jest coraz mniej - stwierdza mężczyzna.

Polder Żelazna. Pod topór poszło blisko 1,5 tys. drzew i krzewów

Okazuje się, że wycinkę zleciło gospodarstwo Wody Polskie. Linda Hofman, rzeczniczka gliwickiego oddziału Wód Polskich, informuje, że pod topór poszło łącznie 1370 drzew i krzewów. Zapewnia, że cięcia poprzedziły operaty dendrologiczne oraz inwentaryzacja drzewostanu.

- Dla przeprowadzenia wycinki Wody Polskie uzyskały wszelkie wymagane prawem zgody i pozwolenia, w tym decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, wydaną przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Opolu w marcu 2016 r. Przebudowa Polderu Żelazna realizowane jest w oparciu o decyzje o pozwoleniu na realizację inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych, wydane w listopadzie 2016 r. przez wojewodę opolskiego - mówi Linda Hofman.

Pani rzecznik wskazuje, że we wspomnianych dokumentach nie wskazano potrzeby przeprowadzenia nasadzeń zastępczych. Zaznacza, że mimo tego Wody Polski zamierzają je przeprowadzić.

- Nasadzenia będą wykonane przy współpracy z innymi podmiotami, po wskazaniu lokalizacji. Nie ma bowiem możliwości, aby drzewa zostały posadzone w miejscu realizacji inwestycji – na gruntach, będących w administracji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach - podkreśla Linda Hofman.

Wody Polskie: Lepsze zabezpieczenie przed powodzią

Pani rzecznik podkreśla, że większość z ponad 15 kilometrów nowego obwałowania powstającego w ramach rozbudowy polderu Żelazna zaprojektowano na terenach wolnych od zadrzewień, aby ograniczyć wycinki do minimum.

- Wyjątek stanowi teren przeznaczony pod budowę zbiornika wyrównawczego dla jednego z sześciu stanowisk pomp mobilnych - wskazuje.

Za sprawa rozbudowy polder Żelazna dwukrotnie zwiększy powierzchnię, z 200 do 400 hektarów. Będzie w stania przyjąć 9,3 mln m3 wody, około pięciu razy więcej, niż obecnie (1,7 mln m3).

- Dzięki realizacji tej inwestycji, bezpieczeństwo przeciwpowodziowe zyska m.in. specjalna strefa ekonomiczna w Opolu, tereny zamieszkałe przy ul. Partyzanckiej, mieszkańcy dzielnicy Sławice oraz Żelazna, obwodnica północna miasta Opola a także gminy leżące poniżej polderu: Dąbrowa i Dobrzeń Wielki - wylicza Linda Hofman.

Polder Żelazna. Co zrealizowano do tej pory?

Rzeczniczka Wód Polskich w Gliwicach wskazuje, że od rozpoczęcia inwestycji wykonano następujące prace:

  • wytyczono trasy wału
  • przeprowadzono wycinkę drzew kolidujących z trasą wału i podjęto kroki w celu nasadzeń zastępczych
  • przeprowadzono rozbiórkę starego budynku przepompowni „Żelazna”
  • zdemontowano zespoły pompowe przepompowni
  • rozebrano budowlę wlotową oraz ubezpieczenia zbiornika wyrównawczego pompowni
  • wykonano w 90 proc. nowy rów łączący rzekę Ryjec z kanałem Półwieś

- W dalszej kolejności rozpoczną się zasadnicze roboty ziemne związane z budową wałów polderowych "Opole", "Sławice- Żelazna", "Żelazna" i "Polder Żelazna" i budowli technicznie z nimi związanych. Równolegle prowadzone będą dalsze roboty w ramach przebudowy i modernizacji przepompowni "Żelazna", w tym wymiana wszystkich sześciu pomp. Modernizacji ulegnie budynek przepompowni, wyposażenie obiektu i sterowanie - opisuje.

Rozbudowa przebudowa polderu Żelazna ma być zakończona w 2023 roku. Jej koszt to 111 mln zł. Zadanie ma dofinansowanie z Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska