Policja: Spokojnie weszliśmy w Nowy Rok

Archiwum
Archiwum
W województwie opolskim nie było poważniejszych incydentów przy zabawach fajerwerkami.

- W Nowy Rok weszliśmy bardzo spokojnie - ocenia komisarz Marzena Grzegorczyk z
Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Nie było poważniejszych incydentów z fajerwerkami.

Dość spokojnie było też na drogach. W sylwestra policjanci zatrzymali w regionie 8 nietrzeźwych kierowców. W trzech wypadkach ucierpiało 6 osób. W całym województwie doszło do 12 kolizji.

Nowy Rok przyniósł na razie jeden wypadek (potrącenie pieszego w Niemodlinie). Od północy do 9.00 zatrzymano 10 nietrzeźwych kierujących.

Sylwester w kraju minął bardzo spokojnie

- W tym roku było bardzo, bardzo spokojnie. Choć na placach, ulicach miast bawiły się tysiące osób, doszło jedynie do drobnych incydentów - powiedział PAP Krzysztof Hajdas z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji.

Tragiczny jest natomiast bilans drogowy dwóch pierwszych dni sylwestrowego weekendu - piątku i soboty. W 178 wypadkach zginęły 23 osoby, w tym aż 16 pieszych, a 207 zostało rannych. Policjanci zatrzymali prawie pół tysiąca nietrzeźwych kierowców.

- Rok temu, podczas całego sylwestrowego weekendu (od piątku do niedzieli - PAP), doszło do 106 wypadków, w których zginęło 13 osób, a 128 zostało rannych. Zatrzymaliśmy wtedy 681 pijanych kierowców - zaznaczył.

Hajdas zaapelował o szczególną ostrożność do tych kierowców, którzy w niedzielę będą wracać z sylwestra lub świątecznych wyjazdów. - Pogoda może być zmienna. W wielu rejonach może padać śnieg, deszcz lub mogą być mgły. Nie spieszmy się, dostosujmy prędkość do warunków na drodze. Jeśli to konieczne, wyjedźmy wcześniej - dodał.

Zapowiedział, że nie będzie żadnej pobłażliwości dla tych, którzy po sylwestrowych imprezach wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu. - Będziemy sprawdzać trzeźwość kierowców, niech nikt nie liczy na to, że może mu się udać - zaznaczył.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, za jazdę po spożyciu alkoholu - gdy jego zawartość we krwi kierowcy wynosi od 0,2 do 0,5 promila - grozi zakaz prowadzenia pojazdów do 3 lat, do 30 dni aresztu i do 5 tys. zł grzywny; jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, kierowcy grozi do 2 lat więzienia i utrata prawa jazdy na 10 lat.

Z policyjnych danych wynika, że w wielu przypadków zatrzymani pijani kierowcy to ci, którzy pili alkohol nie tuż przed jazdą, ale np. dzień wcześniej wieczorem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska