Policja wyjaśnia, dlaczego na pogrzeb w Długomiłowicach przyszło aż 14 osób. Jest postępowanie. "Sprawa nie zostanie szybko zakończona"

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Na uroczystości pogrzebowej w Długomiłowicach pojawiło się 14 osób. Ponieważ działo się to jeszcze przed poniedziałkową zmianą przepisów, musiała interweniować policja. Doniesienie złożył jeden ze świadków.

Do pogrzebu doszło jeszcze w czasie obowiązywania restrykcyjnych przepisów dot. ograniczeń w gromadzeniu się. Według prawa w pogrzebach do 20 kwietnia mogło brać udział maksymalnie pięć osób. Tymczasem na pochówek jednego z mieszkańców Długomiłowic (gmina Reńska Wieś) przyszło 14.

Ktoś zauważył to i zadzwonił na policję. Dyżurny przyjął zgłoszenie i wysłał na miejsce patrol. Jak poinformowała Małgorzata Cisowska z Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie-Koźlu, policjanci mieli obowiązek zareagować na zgłoszenie. Tłumaczy, że zarówno dla samych funkcjonariuszy jak i rodziny biorącej udział w pogrzebie była to trudna sytuacja. W efekcie wobec dziewięciu osób prowadzone jest obecnie postępowania wyjaśniające.

Nie mogliśmy nie zareagować na to zgłoszenie. Policja jest od tego, aby egzekwować przestrzegania obowiązującego prawa - mówi portalowi nto.pl Małgorzata Cisowska.

Jak nieoficjalnie mówią nam policjanci z Kędzierzyna-Koźla dochodziły do nich różne nieoficjalne informacje, że na pochówkach czasami gromadzi się więcej, niż 5 osób. Ale nigdy z własnej inicjatywy nie przeprowadzali interwencji. W tym wypadku nie mieli innej możliwości po oficjalnym zgłoszeniu do dyżurnego.

To pierwsza taka sprawa w historii powiatu kędzierzyńsko-kozielskiego. - Ze względu na stan epidemii ta sprawa nie zakończy się szybko - dodaje Małgorzata Cisowska. Teoretycznie uczestnikom pogrzebu można nałożyć nawet grzywnę w wysokości 30 tys. złotych. W praktyce może się ona zakończyć na pouczeniu.

Według nowych przepisów (obowiązujących od poniedziałku) w pogrzebie może brać udział nie więcej niż pięćdziesiąt osób, nie wliczając celebransa, usługujących i pracowników firmy pogrzebowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska