Policja zatrzymała w Prudniku pirata komputerowego. Miał 70 tysięcy nielegalnych filmów

KWP Opole
Policjanci zabezpieczyli laptop, siedem dysków twardych, płyty CD i DVD, pendrivy oraz karty pamięci.
Policjanci zabezpieczyli laptop, siedem dysków twardych, płyty CD i DVD, pendrivy oraz karty pamięci. KWP Opole
2 miliony złotych to wartość nielegalnych filmów, które zabezpieczyli opolscy policjanci zajmujących się zwalczaniem przestępczości intelektualnej. Posiadaczowi - który miał także pirackie programy komputerowe - grozi 5 lat więzienia.

Kilka dni temu funkcjonariusze przeszukali domy na terenie powiatu brzeskiego oraz prudnickiego.

To osoby w nich mieszkające miały udostępniać i rozpowszechniać pirackie pliki muzyczne, filmy oraz programy za pośrednictwem jednego z popularnych portali.

W trakcie tych czynności policjanci zabezpieczyli komputer przenośny, siedem dysków twardych, płyty CD i DVD, pendrivy oraz karty pamięci zawierające najprawdopodobniej nielegalnie powielone utwory filmowe, muzyczne oraz oprogramowanie - w tym programy biurowe, programy do obróbki grafiki, mapy elektroniczne do nawigacji, a także oprogramowanie służące do łamania zabezpieczeń programów.

Na nośnikach oraz na kontach jednego z portali funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 40 terabajtów danych, w tym ponad 70 tys. nielegalnie rozpowszechnianych tytułów filmowych oraz 20 tys. plików muzycznych.

Wstępnie oszacowana wartość strat spowodowana działaniem piratów oszacowana jest na ponad 2 miliony złotych. Policjanci są również w posiadaniu listy osób, które uzyskiwały nielegalnie powielone programy komputerowe.

W ramach tych działań policjanci współpracowali z przedstawicielami Fundacji Ochrony Twórczości Audiowizualnej z Warszawy (Motion Pictures Association), Microsoft oraz Lege Artis Service.

Zebrany materiał dowodowy dał podstawę do przedstawienia 21-letniemu mieszkańcowi powiatu prudnickiego zarzutów nielegalnego powielania programów komputerowych i innych plików prawnie chronionych oraz za udostępnianie ich innym osobom.

Policjanci przewidują dalszy rozwój sprawy.

- Musimy pamiętać, że nielegalne oprogramowanie, filmy, gry i inne pliki ściągane z Internetu, z niesprawdzonych, nielegalnych źródeł stanowią ogromne zagrożenie dla naszej prywatności, danych ale również dla naszego majątku. Mam nadzieję, że takie akcje, jak ta przeprowadzona przez opolską policję, skłonią osoby trudniące się udostępnianiem i dystrybucją nielegalnego oprogramowania i innych materiałów naruszających prawo autorskie do zrezygnowania z takich praktyk - komentuje Krzysztof Janiszewski zajmujący się ochroną własności intelektualnej w Microsoft Polska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska