Policjanci ratowali 65-latka w supermarkecie w centrum Opola. Zobacz nagranie z kamery [WIDEO]

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Wideo
od 16 lat
Opolska policja ujawniła dramatyczne nagranie z policyjnej kamery. Trzech policjantów ratowało w supermarkecie w Opolu 65-letniego mężczyznę, u którego doszło do zatrzymania funkcji życiowych. Udało się go uratować!

Do dramatycznej akcji ratowniczej doszło w środę (8 lutego) w Opolu. Policjanci prewencji prowadzili właśnie kontrolę drogową na ulicy Ozimskiej w Opolu.

Wówczas podbiegł do nich mężczyzna i powiedział, że w sklepie obok, w centrum Opola, jakiś mężczyzna stracił przytomność.

Policjanci od razu pobiegli do marketu w Galerii Opolanin, gdzie doszło do wypadku. Zobaczyli nieprzytomnego mężczyznę i sprawdzili jego funkcje życiowe.

Okazało się, że mężczyzna nie oddycha i nie ma tętna. Policjanci natychmiast przystąpili do działania.

Mł. asp. Piotr Grześkowicz, mł. asp. Piotr Famuła oraz sierż. Dawid Nylec na zmianę prowadzili resuscytację krążeniowo-oddechową. Dzięki temu utrzymywali mężczyznę przy życiu aż do chwili, gdy na miejsce dojechała karetka pogotowia ratunkowego. Policjanci pomagali też ratownikom medycznym w zabezpieczeniu chorego.

- Na szczęście szybka i profesjonalna pomoc przyniosła oczekiwany rezultat. 65-letni mieszkaniec Opola odzyskał czynności życiowe. Policjanci pomogli jeszcze ratownikom w przetransportowaniu go do karetki - informuje podkom. Dariusz Świątczak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu. - Chociaż stan poszkodowanego mężczyzny jest ciężki, mamy nadzieję, że szybko otrzymamy dobre wieści ze szpitala.

Czym jest resuscytacja i jak ją prowadzić

Każdy z nas może i powinien podjąć resuscytację krążeniowo-oddechową w przypadku zagrożenia życia. Resuscytacja polega na wykonywaniu uciśnięć klatki piersiowej, a niekiedy także oddechów zastępczych.

Jest to jedna z najważniejszych czynności ratowniczych i powinna zostać bezzwłocznie rozpoczęta, jeśli doszło do zatrzymania akcji serca i osoba poszkodowana nie oddycha. Resuscytacja krążeniowo-oddechowa należy do pierwszej pomocy niemedycznej.

Co należy robić - krok po kroku:

  • uklęknąć przy poszkodowanym,
  • położyć dłoń na środku klatki piersiowej poszkodowanego,
  • wyprostować ramiona,
  • wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej,
  • wykonać 2 wdechy ratownicze (nie są one obowiązkowe),
  • kontynuować naprzemiennie obie te czynności w stosunku 30 uciśnięć : 2 wdechy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska