Policjanci w całej Polsce zaostrzyli protest. Walczą m.in. o...

  Policjanci w całej Polsce zaostrzyli protest. Walczą m.in. o podwyżki i niższy wiek emerytalny

  Zdjęcie autora materiału
  Sławomir Draguła

  Aktualizacja:

  Nowa Trybuna Opolska

  - Na policjantów nakładane są coraz to nowe obowiązki, a od lat nie idzie za tym dodatkowa gratyfikacja, czas z tym skończyć - powiedział w Gościu nto aspirant sztabowy Benedykt Nowak, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Opolu.
  Od wtorku większość policjantów nie tylko w regionie, ale w całym kraju, jeśli uzna, że sprawcę wykroczenia wystarczy pouczyć, nie wypisuje mu mandatu, a co za tym idzie, w przypadku wykroczeń drogowych, nie nalicza również punktów karnych.

  Policjanci zastrzegają jednak, że stosowanie takiej możliwości, wynikającej z art. 41 kodeksu wykroczeń, nie może być oczywiście rozciągnięte na ciężkie przypadki łamania prawa.

  Ich sprawcy wciąż będą karani mandatami. Z karami finansowymi muszą się więc liczyć na przykład kierowcy, którzy w ewidentny sposób stwarzają zagrożenie dla życia lub zdrowia innych uczestników ruchu, czy sprawcy kolizji.

  - I oni oprócz mandatu, dostaną punkty karne - mówi aspirant sztabowy Benedykt Nowak, przewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów w Opolu. - Nie chodzi nam przecież o to, by Polacy czuli się mniej bezpiecznie, ale o to, by pieniądze z mandatów nie zasilały budżetu państwa.

  Szef policyjnych związkowców z Opolszczyzny dodaje też, że samych kontroli w czasie protestu będzie tyle samo, co zwykle, a może i więcej.

  Czytaj treści premium w Nowej Trybunie Opolskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Forum tylko dla zalogowanych.

  Załóż konto / Zaloguj się

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  PREMIERY

  SAMOCHODY UŻYWANE

  WARTO WIEDZIEĆ

  PRZEPISY

  PORADY