Bliźniacy genetyczni, to osoby, które mają prawie identyczne antygeny zgodności tkankowej. To zaś warunkuje pozytywny efekt transplantacji komórek macierzystych – krwiotwórczych, co potocznie zwane jest przeszczepem szpiku. Osoby chore np. na białaczkę aby przeżyć potrzebują nowych komórek krwiotwórczych. Znalezienie bliźniaka genetycznego nie jest jednak łatwe, choć dzisiejsza technika pozwala gromadzić i porównywać w bazach komputerowych dane genetyczne milionów ludzi na całym świecie.
Sierżant Tomasz Kłak 9 lat temu zarejestrował się w bazie danych fundacji DKMS, która zajmuje się poszukiwaniami dawców. Po tylu latach czekania jego dane genetyczne okazały się zgodne z chorym w Stanach.
- Funkcjonariusz kluczborskiej jednostki po otrzymaniu informacji o tym, że może zostać dawcą szpiku kostnego, nie zastanawiał się ani chwili – informuje Karol Brandys z zespołu Prasowego KWP w Opolu. - Od razu potwierdził, że podtrzymuje chęć zostania dawcą. Po przejściu badań, które sprawdziły jego aktualny stan zdrowia, trafił do kliniki, gdzie pobrano z jego krwi komórki macierzyste.