Policz swój kapitał początkowy

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Na pytania czytelników odpowiada Lidia Szarzewicz, ekspert z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu

Irena z Opola:
- Urodziłam się w 1952 r., przepracowałam 25 lat, teraz pobieram świadczenie przedemerytalne. Czy jak osiągnę 60 lat i będę chciała przejść na emeryturę, muszę ustalić swój kapitał początkowy?
- Kapitał początkowy ustalany jest zawsze na dzień 1 stycznia 1999 r., natomiast świadczenie przedemerytalne na dzień złożenia wniosku, a więc może być ustalone z uwzględnieniem okresów ubezpieczenia po 1998 r. Osoba urodzona po 1948 r., która pobiera świadczenie przedemerytalne, a wiek uprawniający do emerytury osiągnie po 2009 r. - powinna mieć ustalony kapitał początkowy, bowiem emerytura dla takiej osoby ustalona będzie na "nowych" zasadach, a więc z uwzględnieniem kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne, policzonych po 1998 r. na indywidualnym koncie. Przykładowo kobieta urodzona w 1952 r. wiek emerytalny osiągnie w 2012 r. Jeżeli nie jest członkiem otwartego funduszu emerytalnego, to jej emerytura będzie obliczona w następujący sposób:
1) w 35% - według obecnych ("starych") zasad,
2) w 65% - według "nowych" zasad, a więc od sumy kwot: zwaloryzowanego kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych po 1998 na jej indywidualnym koncie. Suma tych kwot zostanie podzielona przez (wyrażoną w miesiącach) średnią życia ustaloną wspólnie dla mężczyzn i kobiet. Suma kwot obliczenia podanego w ppkt. 1 oraz w ppkt. 2 - będzie stanowiła emeryturę. Do ustalenia kapitału wystarczy złożenie wniosku o jego ustalenie.

Mieszkaniec Byczyny:
- Do kiedy można składać wnioski o ustalenie kapitału początkowego? Do czego taki kapitał jest potrzebny?
- O ustalenie kapitału można zwrócić się do ZUS w dowolnym momencie, ale nie warto jednak z tym zwlekać.
Pojęcie kapitału początkowego wprowadziły przepisy ustawy emerytalnej z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kapitał początkowy obliczany jest osobom urodzonym po 1948 r., a więc tym, którym wysokość emerytury będzie obliczana według nowych zasad. Nie dotyczy to osób objętych ubezpieczeniem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Wysokość emerytury będzie zależała od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego oraz zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne zewidencjonowanych w ZUS na indywidualnym koncie ubezpieczonego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska