Politechnika Opolska. Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości organizuje na uczelni spotkania z pracodawcami

Edyta Hanszke [email protected]
- Razem z pracodawcami wypracujemy spójną sylwetkę absolwenta uczelni - mówi Marzena Szewczuk-Stępień, dyrektor AIP PO. (fot. Paweł Stauffer)
- Razem z pracodawcami wypracujemy spójną sylwetkę absolwenta uczelni - mówi Marzena Szewczuk-Stępień, dyrektor AIP PO. (fot. Paweł Stauffer)
Pracodawcy na uczelnie - to hasło, pod jakim AIP Politechniki Opolskiej chce zorganizować serię spotkań dla studentów z opolskimi przedsiębiorcami.

- Spotkania miałyby mieć charakter paneli dyskusyjnych, debat, które przybliżałyby studentom specyfikę pracy w firmach z naszego regionu - mówi Marzena Szewczuk-Stępień, dyrektor Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Politechnice Opolskiej.

Zobacz: Jak wygląda praca w firmie Górażdże Cement?

Głównym celem debat miałoby być wypracowanie wspólnie z przedsiębiorcami sylwetki absolwenta danego kierunku, jego konkretnych umiejętności.

- Chodzi o to, żeby studenci mogli wprost zapytać o to, czego ich przyszli pracodawcy od nich oczekują. Otrzymawszy odpowiedź, po prostu lepiej się przygotują do wykonywania danego zawodu - mówi dyrektor AIP.

Na spotkania zapraszani będą głównie studenci nie ostatniego lecz drugiego i trzeciego roku studiów. - Bo to oni mają czas, żeby jeszcze czegoś się nauczyć - dodaje.

Kolejnym celem spotkań jest zbliżenie środowiska akademickiego i gospodarki

- Tylko tak można podwyższać jakość kształcenia. W Polsce na razie o uczelni mówi się, że jest dobra, jeśli ma dużo chętnych kandydatów na studia. Na jej edukacyjny sukces powinno składać się jednak coś jeszcze - liczba absolwentów, którzy po jej ukończeniu znaleźli dobrą pracę. Według takich kryteriów ocenia się szkoły w USA. Mam nadzieję, że w przyszłości również u nas tak będzie - mówi Marzena Szewczuk-Stępień.

AIP chce, aby udział w spotkaniach oprócz studentów brali także pracownicy naukowi, którzy mają wpływ na tworzenie siatki zajęć.

- Chodzi o to, żeby znając oczekiwania pracodawców, mogli tak konstruować plan studiów, aby znalazły się w nim przedmioty najpotrzebniejsze studentom - mówi dyrektor.

Jeszcze nie wiadomo dokładnie, jak spotkania będą wyglądały

- Jesteśmy w fazie konsultacji. Mamy dwa pomysły, ale zanim wybierzemy któryś z nich, chcemy zapytać samych zainteresowanych, czyli studentów - mówi Marzena Szewczuk-Stępień.

Zobacz: O własnej firmie pomyśl już na studiach

Pierwszy projekt zakłada organizowanie zajęć z kilkoma menedżerami różnych firm, ale jednej branży równocześnie. Na takie spotkanie zapraszani byliby studenci tylko z jednego kierunku. Druga idea zakłada zgromadzenie podczas jednego panelu przedstawicieli różnych firm z różnych branż.

Pierwsze zajęcia mają ruszyć w maju

- Chcielibyśmy, żeby miały charakter „mobilny”. Każde z nich odbywałyby się na innym wydziale - mówi Marzena Szewczuk-Stępień.

Jeśli studenci lub pracownicy uczelni chcieliby mieć wpływ na kształt zajęć, powinni wejść na stronę www.aip.opole.pl i wypełnić pięciopytaniową ankietę dotyczącą tego, jak takie zajęcia mogłyby wyglądać. Panele są organizowane w ramach unijnego projektu „Jedna uczelnia, wiele możliwości”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska