Politechnika Opolska bada losy swoich studentów.

Redakcja
- Badanie losów absolwentów to nie tylko wymóg nowej ustawy. Dzięki nim możemy udoskonalać jakość kształcenia - mówi Beata Kipigroch, koordynator projektu "Jedna uczelnia, wiele możliwości” realizowanego na Politechnice Opolskiej.
- Badanie losów absolwentów to nie tylko wymóg nowej ustawy. Dzięki nim możemy udoskonalać jakość kształcenia - mówi Beata Kipigroch, koordynator projektu "Jedna uczelnia, wiele możliwości” realizowanego na Politechnice Opolskiej. Sławomir Mielnik
Pierwsi już zostali wzięci pod lupę. Uczelnia chce wiedzieć, co dzieje się z jej absolwentami, nawet 12 lat po ukończeniu studiów.

Obowiązek monitorowania losów młodych ludzi, którzy opuścili mury uczelni nakłada na wszystkie szkoły wyższe nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym, która weszła w życie w październiku. Politechnika "śledzić" swoich absolwentów zamierza poprzez ankietę zamieszczoną na stronie internetowej Akademickiego Biura Karier.

- Pytamy w niej o doświadczenia zawodowe nabyte podczas studiów oraz po ich zakończeniu, o próby podejmowane w celu znalezienia pracy, czy o przydatność wiedzy nabytej w trakcie studiów - mówi Damian Kolarczyk z Akademickiego Biura Karier Politechniki Opolskiej.

Ankieta już jakiś czas była dostępna na stronie biura, ale chwilowo trzeba było ją zawiesić.

- To dlatego, że z wyników naszych badań chce skorzystać także Wojewódzki Urząd Pracy w
Opolu, który poprosił nas, abyśmy dodali kilka pytań. Obecnie jest przemodelowywana. Będzie aktywna w ciągu tygodnia - mówi Damian Kolarczyk.

Dane zdobyte przez uczelniane biuro karier zostaną opracowane, a potem posłużą do dostosowania oferty kształcenia do potrzeb rynku pracy.

- Nowa ustawa o szkolnictwie wyższym daje uczelniom sporo autonomii jeśli chodzi o tworzenie nowatorskich kierunków studiów - mówi dr Aleksandra Żurawska, prorektor ds. organizacyjnych Politechniki Opolskiej.

Dane posłużą także do realizowanego przez PO projektu "Jedna uczelnia, wiele możliwości".

- Dzięki informacjom, jak nasi absolwenci radzą sobie na rynku pracy, możemy odpowiednio udoskonalać ofertę kształcenia, zmienić siatki godzin czy organizować dodatkowe szkolenia - mówi Beata Kipigroch, koordynator projektu.

Największym problemem, jeśli chodzi o dociekanie losów absolwentów, jest utrzymywanie z nimi kontaktu. Politechnika znalazła jednak pewien sposób. - Na kartach obiegowych, jakie podbijają studenci, zamieścimy prośbę o pozostawienie adresu e-mailowego. Liczymy, że zechcą potem odpowiedzieć na pytania w ankiecie - mówi Damian Kolarczyk.

Ustawa wymaga, by ankietować studentów w trzy i pięć lat po zakończeniu studiów. - My postanowiliśmy rozszerzyć badanie losów absolwenta o dwa etapy: w trzy miesiące, a potem w 12 lat od ukończenia studiów - mówi prorektor Żurawska.

Politechnika Opolska to kolejna uczelnia, która zajmuje się sprawdzaniem losów absolwentów. Robi to także nyska PWSZ i Uniwersytet Opolski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska