Politechnika Opolska i Uniwersytet Opolski zostały bardzo dobrze ocenione. To kwestia prestiżu i pieniędzy

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Na Uniwersytecie Opolskim oceniano 17 dyscyplin. Pięć z nich otrzymało kategorię A (językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki teologiczne, nauki o zdrowiu, psychologia), dziesięć dostało kategorię B+.
Na Uniwersytecie Opolskim oceniano 17 dyscyplin. Pięć z nich otrzymało kategorię A (językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki teologiczne, nauki o zdrowiu, psychologia), dziesięć dostało kategorię B+. Politechnika Opolska
Politechnika Opolska i Uniwersytet Opolski uzyskały bardzo dobre wyniki w procesie oceny jakości badań naukowych. Od tych wyników zależy m.in. wysokość dotacji.

Ogłoszone przez Ministerstwo Edukacji i Nauki wyniki to efekt pierwszej ewaluacji przeprowadzonej na nowych zasadach − w obrębie dyscyplin, a nie jak do tej pory jednostek uczelni. Oceniano poziom naukowy, efekty finansowe badań naukowych i prac rozwojowych oraz wpływ działalności naukowej na funkcjonowanie społeczeństwa i gospodarki. Każda dyscyplina mogła otrzymać jedną z pięciu kategorii naukowych: A+, A, B+, B lub C. Od wyników ewaluacji zależy m.in. możliwość ubiegania się o status uczelni badawczej, wysokość finansowania dla uczelni i zakres jej autonomii w prowadzeniu kształcenia, a także uprawnienia do nadawania stopni doktora i doktora habilitowanego.

Z dziesięciu dyscyplin ocenianych na Politechnice Opolskiej dwie osiągnęły kategorię A (ekonomia i finanse oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka), a pozostałe kategorię B+ potwierdzającą wysoką jakość naukową uczelni.

- Dzięki mobilizacji i pracy na wysokim poziomie naszych naukowców, w krótkim czasie osiągnęliśmy historyczny wynik. To jedno z najważniejszych osiągnięć Politechniki Opolskiej. Wszystkich 10 dyscyplin poddanych ewaluacji, czyli ocenie przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, osiągnęło wynik oznaczający uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego oraz prowadzenia kształcenia w szkole doktorskiej. To przede wszystkim wartość dla naszych studentów, którzy na Politechnice Opolskiej są najważniejsi. Uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego oznaczają bowiem nie tylko wzmocnienie pozycji politechniki, awanse naukowe naszej kadry, ale także rozwój możliwości edukacyjnych samych studentów – mówi prof. Marcin Lorenc, który podkreśla, że na historyczny wynik miała wpływ również zmiana w zarządzaniu uczelnią. - Wcześniej mieliśmy wiele dyscyplin naukowych, natomiast skoncentrowaliśmy się na dziesięciu, które są naszą mocną stroną, wyróżniają nas w skali kraju, część także na skalę światową – zaznacza rektor PO.

– Dwie z poddanych ewaluacji dyscyplin: ekonomia i finanse oraz inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka uzyskały kategorię A, która jest najwyższą oceną ustalaną przy uwzględnieniu zestawów wartości referencyjnych przez Komisję Ewaluacji Nauki i świadczy o bardzo wysokiej jakości naukowej w porównaniu do innych ewaluowanych w tym obszarze dyscyplin. Już kategoria B+ nie tylko potwierdza wysoką jakość naukową, ale przede wszystkim otwiera wszystkim dyscyplinom drogę do nowych wyzwań – mówi prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju.

- Trzy lata temu trudno było znaleźć osobę, która wierzyła, że uczelnia otrzyma wymagane dwie kategorie B+, aby pozostać politechniką. Zmieniliśmy to nastawienie, udowodniliśmy, że nasza uczelnia może być nie tylko mocnym ośrodkiem w regionie, ale poziom naszych badań dorównuje ośrodkom na poziomie światowym co wskazują międzynarodowe, obiektywne rankingi naukowe. Wyleczyliśmy się z kompleksów - podkreśla z dumą prorektor. - Zwiększyliśmy aktywność naszych naukowców w obszarze patentów, projektów, w tym zwłaszcza projektów międzynarodowych czy też dotyczących umiędzynarodowienia, ale także w znaczący sposób, bo niemal trzykrotnie, podnieśliśmy jakość naszych publikacji. Nie dość, że mamy dwa razy więcej publikacji w czasopismach, to ich jakość jest prawie trzykrotnie lepsza według miarodajnych, rzetelnych wskaźników. Na politechnice realizujemy także rekordową ilość doktoratów wdrożeniowych, co jasno wskazuje, że przemysł – nie tylko lokalny, bo jeden z doktoratów jest realizowany w firmie Nokia – bazuje na wiedzy naszych naukowców.

- Zmieniły się także warunki pracy naszych naukowców. Kładziemy bardzo duży nacisk na rozwój laboratoriów, infrastruktury badawczej. Zainwestowaliśmy ponad 20 milionów złotych w aparaturę naukowo-badawczą a to jeszcze nie koniec planów infrastrukturalnych – wylicza prof. Grzegorz Królczyk.

Na Uniwersytecie Opolskim oceniano 17 dyscyplin. Pięć z nich otrzymało kategorię A (językoznawstwo, literaturoznawstwo, nauki teologiczne, nauki o zdrowiu, psychologia), dziesięć dostało kategorię B+.

- Ocena ta jest kolejnym potwierdzeniem wartości badań naukowych prowadzonych w naszej uczelni i rosnącej rangi Uniwersytetu Opolskiego wśród uczelni naszego kraju - mówi prof. Marek Masnyk, rektor UO. - Wyniki ewaluacji są także wyrazem uznania dla efektywności działań wszystkich osób, których praca przyniosła tak wymierne rezultaty. Jednym z nich, ważnym dla Uczelni, jest liczba dyscyplin naukowych z kategorią A - tę kategorię otrzymało pięć dyscyplin, a kolejnych dziesięć otrzymało kategorię B+. Na podkreślenie zasługuje fakt, że niemal wszystkie dyscypliny naukowe ewaluowane w UO, plasują się w kategoriach pozwalających na utrzymanie już posiadanych uprawnień awansowych lub wystąpienie o ich przyznanie. Wierzymy i dołożymy starań, by w aktualnej ewaluacji jeszcze pełniej potwierdzić nasze aspiracje.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska