Politechnika Opolska nawiązała współpracę z firmami z branży chemicznej z regionu

Redakcja
Badania laboratoryjne dr inż. Wilhelm Tic prowadził  na Politechnice Opolskiej. Aparaturę kupiono za pieniądze z grantu ministerialnego.
Badania laboratoryjne dr inż. Wilhelm Tic prowadził na Politechnice Opolskiej. Aparaturę kupiono za pieniądze z grantu ministerialnego. Paweł Stauffer
Chemicy znaleźli wspólny język. Politechnika Opolska i firmy z branży chemicznej, w tym dwie z Kędzierzyna-Koźla, opracowały technologię uzyskania ekologicznych rozpuszczalników, które mogą być wykorzystane do produkcji farb.

Wszyscy partnerzy przedsięwzięcia działają w ramach Konsorcjum do spraw Badań Rozwoju i Komercjalizacji Zaawansowanych Technologii ADVANCE. W sumie należy do niego 11 podmiotów związanych z branżą chemiczną: uczelnie, instytuty naukowe, duże i małe przedsiębiorstwa. Dr inż. Wilhelm Tic, przewodniczący rady zarządzającej Advance, uważa, że na tej międzynarodowej współpracy zyskają obydwie strony.

- Wzajemne korzyści odnosić będziemy z wymiany wyników i doświadczeń oraz z transferu nowych technologii - mówi. Zadaniem konsorcjum jest ułatwianie dostępu jego członkom do nowych technologii, innowacji oraz promowanie idei gospodarki opartej na wiedzy. Dotychczas partnerom udało się zrealizować kilka projektów (badawczo-rozwojowych, rozwojowych i inwestycyjnych) w zespołach zadaniowych.

Z ministerstwa partnerzy otrzymali granty na dwa projekty dotyczące badań i komercjalizacji procesu otrzymywania ekologicznych rozpuszczalników, które potem mogłyby być wykorzystywane w przemyśle do produkcji farb i lakierów.
- Opracowaliśmy technologię kondensacji aldehydu izomasłowego do ekologicznego rozpuszczalnika - wyjaśnia dr inż. Wilhelm Tic.

- Badania laboratoryjne procesu kondensacji aldehydu, powstającego jako półprodukt w Zakładach Azotowych Kędzierzyn, prowadziliśmy na naszej uczelni - kontynuuje. - Okazało się, że uzyskanie takich rozpuszczalników z aldehydu izomasłowego jest możliwe. Kolejnym etapem była komercjalizacja wyników badań. Krótko mówiąc, polega ona na tym, że opracowano sposób adaptacji instalacji w ZAK do potrzeb uruchomienia produkcji. Czeka on teraz na realizację.

Pod lupą

Pod lupą

Konsorcjum utworzono 4 lipca 2008 r. Nie ma ono osobowości prawnej. Pieniądze na realizację projektów badawczych, rozwojowych i inwestycyjnych zdobywa z różnych źródeł, m.in. Ministerstwa Nauki i SzkolnictwaWyższego oraz funduszy unijnych.

Partnerzy ADVANCE:
- Politechnika Opolska, koordynator projektu
- Politechnika Wrocławska
- Instytut Inżynerii Materiałów Polimerowych i Barwników z Torunia, oddział w Gliwicach
- Instytut Przemysłu Organicznego z Warszawy, oddział w Pszczynie
- Politechnika Radomska
- Mexeo z Kędzierzyna-Koźla
- Wrocławski Park Technologiczny
- Zakłady Azotowe Kędzierzyn
- ICSO Chemical Production z Kędzierzyna-Koźla
- ROWIS-System z Będzina
i najnowszy partner:
- Instytut Badawczy Przemysłu Chemii Gospodarczej (RIDICI) z Taiyuan z Chin

W projekcie oprócz PO i ZAK wziął także udział Instytut Przemysłu Organicznego z Pszczyny, który przeprowadził badania toksykologiczne i ekotoksykologiczne rozpuszczalników konieczne przed wprowadzeniem ich na rynek. Muszą one spełniać normy w ramach REACH. Mexeo z Kędzierzyna-Koźla zajęło się badaniami związanymi z przeniesieniem skali laboratoryjnej na wielkolaboratoryjną, a Rowis-System z Będzina ma odpowiadać za wprowadzenie produktu na rynek.

Na wdrożenie tych projektów w życie partnerzy z konsorcjum chcą starać się o dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Jakie korzyści z bycia w Advance mają jego członkowie? - Naszym celem było skonsolidowanie podmiotów działających w branży chemii gospodarczej i przemysłowej - tłumaczy przedstawiciel Politechniki Opolskiej.

- Dzięki temu rodzą się zalążki przemysłowych projektów. Przedsiębiorstwa i naukowcy inspirują siebie nawzajem.
Dr inż. Tic podkreśla, że dla niego jako pracownika naukowego cenne jest to, że wyniki jego badań nie trafiają na półkę uczelnianą, a mają szanse pojawić się na półkach sklepowych (rozpuszczalniki zostaną użyte do produkcji farb).

Czytaj e-wydanie »
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska