Politechnika Opolska opracowała program studiów podyplomowych dla gminnych koordynatorów ds ochrony powietrza

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Przez udział w projekcie uczelnia włącza się w działania mające wpłynąć na ograniczenie zanieczyszczeń. Na zdjęciu rajd rowerowy "Cyklady" zorganizowany przez PO w 2017 roku.
Przez udział w projekcie uczelnia włącza się w działania mające wpłynąć na ograniczenie zanieczyszczeń. Na zdjęciu rajd rowerowy "Cyklady" zorganizowany przez PO w 2017 roku. Sławoj Dubiel
Jako partner projektu dotyczącego zarządzania jakością powietrza w samorządach województwa opolskiego Politechnika Opolska opracowała program studiów podyplomowych. Mają ruszyć w 2020 roku.

Projekt - przygotowany przez urząd marszałkowski w Opolu w partnerstwie z 26 opolskimi gminami, Politechniką Opolską i dwoma czeskimi regionami - został złożony pod koniec stycznia do Komisji Europejskiej. Jego pomysłodawcy postanowili pozyskać na realizację dofinansowanie z unijnego programu LIFE.

Brukselscy urzędnicy mają czas na podjęcie decyzji do sierpnia br. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzielił promesy na pokrycie części finansowania.

Zadanie Politechniki Opolskiej na etapie przygotowania projektu polegało na opracowaniu programu studiów podyplomowych dla gminnych koordynatorów do spraw ochrony powietrza.

Projekt zakłada, że tacy koordynatorzy pojawią się w każdej z gmin województwa opolskiego. Ich rolą będzie realizowanie strategii koordynowanie wprowadzania Programu Ochrony Powietrza na terenie gminy, pozyskiwanie pieniędzy na działania związane z ochroną powietrza w danej gminie oraz doradzanie mieszkańcom w zakresie wymiany starych pieców na nowsze, bardziej ekologiczne rozwiązania.

- Studia będą się odbywać na Wydziale Mechanicznym. Większość kadry dydaktycznej to pracownicy naszego wydziału oraz Wydziału Ekonomii i Zarządzania - wyjaśnia dr inż. Grzegorz Borsuk, koordynator tego projektu.

- Dzięki temu w każdej gminie pojawi się wykwalifikowany doradca, który będzie mógł pomóc każdemu kto się do nich zgłosi, na przykład w wyborze ekologicznego źródła ciepła. Doradzi też, w jaki sposób uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca i jaką ofertę zaproponować - dodaje dr inż. Borsuk.

Zgodnie z projektem studia mają trwać dwa semestry: od lutego 2020 roku do stycznia 2021 roku. Zaplanowano, że weźmie w nich udział ponad 80 osób.

Program studiów obejmuje kilka bloków zajęć: dotyczących ochrony powietrza, charakterystyki energetycznej budynków, zarządzania projektami czy komunikacji społecznej, a ich uczestnicy będą mieli obowiązek stworzenia planów ograniczenia niskiej emisji dla własnej gminy.

- Studentami na tym specjalnie przygotowanym na potrzeby projektu kierunku będą mogły być osoby posiadające co najmniej dyplom ukończenia studiów na poziomie licencjackim - zaznacza dr inż. Borsuk i dodaje, że w przyszłości uczelnia będzie mogła oferować kształcenie na tym kierunku na zasadach komercyjnych. - W tej pierwszej edycji mają one zostać sfinansowane w ramach projektu.

Zobacz: Opolskie dla biznesu (04.02.2019)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska