Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami. Wyjątkowe zawody dla wyjątkowych dzieci

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami.
Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami. Anna Grudzka
Impreza jest organizowana po raz czwarty i co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku łącznie z wolontariuszami wzięło w niej udział 800 osób

- Naszym celem jest promowanie sportu osób niepełnosprawnych i propagowanie aktywności fizycznej tych osób w ogóle. Pamiętajmy, że niepełnosprawne dzieci, młodzież i dorośli czerpią ogromną frajdę ze sportu, a poszczególne konkurencje, oczywiście po odpowiednim dostosowaniu, wykonują tak samo dobrze jak ich zdrowi rówieśnicy. Tu wielka rola naszych studentów - wolontariuszy podczas tej imprezy, którzy pomagając zawodnikom dodatkowo zdobywają doświadczenie zawodowe – mówi dr Justyna Charaśna-Blachucik z Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, organizator i pomysłodawca imprezy

W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział ponad pół tysiąca zawodników: uczniów szkół specjalnych, podopiecznych ośrodków szkolno-wychowawczych, domów pomocy społecznej, fundacji, stowarzyszeń z całego województwa. Rywalizacja odbywała się w dwóch grupach wiekowych. Osobno przeprowadzono konkurencje dla zawodników do 10. roku życia i starszych.

- Jesteśmy tutaj po raz trzeci. Dzieci przygotowują się do tych zawodów, cieszą się z przyjazdu, z medali i nagród. To da nich bardzo mobilizujące, bo mogą się pokazać, że są grzeczni i potrafią wiele zrobić. Za rok przyjedziemy znowu – mówi Katarzyna Czubak, opiekunka jednej z grup.

W godzinach przedpołudniowych, podobnie jak w latach poprzednich, przeprowadzone były konkurencje sportowo – sprawnościowe na stacjach i program dla dzieci przedszkolnych, a w drugiej części, cieszące się ogromnym zainteresowaniem gry zespołowe – hokej halowy i siatkówka zunifikowana.

Tradycyjnie już na bieżni studenci przygotowali dla uczestników zabawy sensoryczne, dogoterapię i malowanie buziek. Były też występy grupy – Dynasty Workout - Street Workout Team oraz mecz pokazowy - GKS Góra - AMP Futbol CUP – piłka nożna osób po amputacjach, , a także wiele innych atrakcji przygotowanych m.in. przez Służbę Więzienną oraz Polski Związek Niewidomych.

- Proponujemy dziś dwie konkurencje dedykowane osobom niewidomym. Pierwsza to jest strzelanie z broni laserowej dźwiękowej. Do dyspozycji jest broń długa i krótka, a mierzenie do tarczy odbywa się za pomocą słuchu. Bliskość od środka tarczy oceniamy na podstawie wysokości wydawanego przez broń dźwięku. Druga konkurencja to ping pong osób niepełnosprawnych – gra się na normalnym stole, ale bez siatki i palek – tylko rękami. Pamiętajmy, że niepełnosprawni mogą się realizować w wielu dziedzinach życia, trzeba im tylko stworzyć odpowiednie warunki – mówi Włodzimierz Ożga, dyrektor Okręgu Opolskiego w Polskim Związku Niewidomych.

- Politechnika Opolska Osobom z Niepełnosprawnościami to wielka sportowa impreza, która niesie ze sobą olbrzymią dawkę emocji i pozytywnej energii – mówi dr Justyna Charaśna-Blachucik.

Impreza byłą zorganizowana już po raz czwarty i co roku cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku łącznie z wolontariuszami wzięło w niej udział 800 osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska