Politechnika Opolska. Uczelnia dostała blisko osiem milionów złotych unijnego dofinansowania

Anna grudzka [email protected]
Urząd marszałkowski dofinansował osiem z trzynastu złożonych przez politechnikę projektów. (fot. sxc)
Urząd marszałkowski dofinansował osiem z trzynastu złożonych przez politechnikę projektów. (fot. sxc)
Pieniądze przyznane Politechnice Opolskiej przez urząd marszałkowski pójdą na doposażenie ośmiu laboratoriów.

– Sprzęt, który otrzymamy, pomoże nam prowadzić badania na światowym poziomie – mówią naukowcy.

Tokarki, na których teraz pracują inżynierowie z Katedry Technologii Maszyn i Automatyzacji Produkcji, można by umieścić w muzeum techniki. Niektóre maszyny pochodzą jeszcze lat siedemdziesiątych.

Zobacz: Politechnika Opolska. Andrzej Balcerek podpowiadał studentom, jak zrobić karierę

- Jak w takiej sytuacji prowadzić badania?Jak szukać nowych rozwiązań dla przemysłu albo uczyć młodych inżynierów? - pyta dr inż. Marian Bartoszuk z Politechniki Opolskiej, koordynator dwóch dofinansowanych na Wydziale Mechanicznym projektów.

- Dzięki unijnemu dofinansowaniu uda nam się zakupić nowoczesną tokarkę numeryczną oraz stworzyć laboratorium do prototypowania. To będzie taki zalążek pracowni inżynierii odwrotnej. Ma ona zastosowanie nie tylko w technice, ale i medycynie. Można tą metoda wytwarzać np. wszelkie protezy - mówi dr inż. Marian Bartoszuk.

Urząd marszałkowski dofinansował osiem z trzynastu złożonych przez politechnikę projektów. Wszystkie dotyczą wspierania innowacji w przedsiębiorstwach. Obecnie uczelnia jest na etapie podpisywania umów z urzędem marszałkowskim.

- Mam nadzieję, że formalności uda się załatwić do świąt. Potem pozostanie tylko rozpisanie przetargów na zakup potrzebnego sprzętu. Ten na uczelnię trafić powinien w połowie roku - mówi dr inż. Anna Król, prorektor ds. inwestycji i rozwoju PO.

Oprócz Wydziału Mechanicznego o nowoczesne technologie wzbogacą się także laboratoria w innych wydziałach.

Zobacz: Prawie 8 milionów złotych dotacji otrzymała Politechnika Opolska

Najwięcej zmieni się na Wydziale Elektrotechniki Automatyki i Informatyki. Tam doposażonych będzie aż sześć laboratoriów. Powstanie m.in. CentrumITlab. Tam prowadzone będą badania nad systemami transmisji danych w sieci GSM, a w szczególności GPRS. Dotyczą one automatyzacji procesów przemysłowych.

Drugi projekt tego wydziału to utworzenie nowoczesnego laboratorium diagnostyki napięć udarowych. Sprzęt, który tam trafi będzie wykorzystywany do prawidłowego projektowania, budowy i eksploatacji linii elektroenergetycznych, maszyn, transformatorów i aparatów elektrycznych. Urządzenia te umożliwiają badanie wytrzymałości elektrycznej izolacji urządzeń w różnych warunkach eksploatacyjnych.

Na wydziale elektrotechniki powstanie też laboratorium diagnostyki infradźwięków, laboratorium EnergiaITlab (wykonie ekspertyz dotyczących wpływu pracy turbin wiatrowych na stabilność pracy systemu elektroenergetycznego), optymalizacji pracy oraz rozbudowy elektroenergetycznych sieci rozdzielczych (zmniejszenie strat energetycznych).

Na Wydziale Budownictwa powstaną nowoczesne stanowiska w Laboratorium Materiałów Budowlanych.

Ważne

Zarząd województwa zdecydował także o dofinansowaniu jednego projektu z Uniwersytetu Opolskiego. Uczelnia dostanie ponad 1,7 miliona złotych na wyposażenie laboratoriów Wydziału Chemii w sprzęt badawczy.

- Za unijne pieniądze kupimy sprzęt oraz meble, które trafią nie tylko do laboratoriów chemicznych przy ul. Oleskiej 48, ale także do powstającego nowego budynku biotechnologii - mówi Marcin Miga, rzecznik UO. - Nowy sprzęt umożliwi prowadzenie badań związanych z nowoczesnymi technologiami produkcyjnymi - dodaje.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska