MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Opolska w sieci Uniwersytetów Europejskich. Zapowiedź nowoczesnej dydaktyki

Marcin Żukowski
Rektor prof. Marcin Lorenc i prorektor dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz
Rektor prof. Marcin Lorenc i prorektor dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz Marcin Żukowski
Politechnika Opolska dołączyła do sieci Uniwersytetów Europejskich. To międzynarodowe partnerstwo uczelni, które w założeniach mają być europejskimi uczelniami przyszłości. W projekcie uczestniczy 11 uczelni wyższych z 11 państw.

Politechnika Opolska będzie współtworzyła międzynarodowe konsorcjum uczelni. Szkoła wyższa z Opola będzie jednym z 11 członków projektu.

- Od czterech lat Politechnika Opolska bardzo dynamicznie się rozwija. Mamy nowe kierunki studiów, nowe inwestycje. Rozwijamy się też naukowo, Politechnika Opolska jest jedyną uczelnią z regionu notowaną na Liście Szanghajskiej. Kolejnym ważnym krokiem jest umiędzynarodowienie - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej.

Partnerstwo w ramach sieci Uniwersytetów Europejskich zakłada szeroki zakres działalności i polega na połączeniu uczelni z różnych obszarów, dlatego w projekcie są klasyczne uniwersytety, politechniki i akademia ekonomiczna.

- W ramach projektu będziemy nieco zmieniać nasze kierunki kształcenia, ale też pojawią się nowe. Konsorcjum jest skoncentrowane na nowoczesnej dydaktyce, dużej mobilności studentów, nowych obszarach badawczych. Włączamy też nowe formy dydaktyczne, gdyż pojawią się krótkookresowe wymiany studenckie skoncentrowane na rozwiązaniu danego problemu. Będą hekatony, festiwale studenckie. Stworzona zostanie specjalna biblioteka cyfrowa oraz specjalna platforma pozwalająca na dużą mobilność studentów w przestrzeni wirtualnej - wyjaśnia dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz, prorektor PO ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Politechnika Opolska. Będą nowe kierunki

W ramach projektu powstaną nowe kierunki studiów prowadzone przez kilka uczelni jednocześnie. Jeden z planowanych nowych kierunków kształcenia dotyczy dziedzictwa narodowego.

- Jako uczelnia będziemy wspomagać ten kierunek w obszarze architektury, ekonomii, rozwoju regionalnego, marketingu i zarządzania, nowoczesnych materiałów, sztucznej inteligencji i informatyki - wymienia dr inż. Aneta Kucińska-Landwójtowicz.

Projekt ruszy 1 października. Studenci Politechniki Opolskiej z niektórych możliwości będą mogli skorzystać już w zbliżającym się roku akademickim. Jednak na nowe kierunki będzie trzeba poczekać, bowiem ich przygotowanie zajmie kilka miesięcy.

W ramach projektu przewidziano także działania dla studentów w obszarze kształcenia ustawicznego. To kursy zwieńczone mikropoświadczeniami oraz staże i mobilności dla studentów studiów doktoranckich.

Działania w ramach projektu potr wają 4 lata. Finansowanie całości wyniesie 14 milionów euro dla 11 konsorcjantów z 11 państw. Pieniądze na ten cel przyznała Komisja Europejska.

Politechnika Opolska jest jedną z 11 uczelni z 11 państw zaangażowanych w projekt.
Politechnika Opolska jest jedną z 11 uczelni z 11 państw zaangażowanych w projekt. Politechnika Opolska
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska