Politechnika Opolska włączyła się w organizację Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w województwie opolskim

Edyta Hanszke
O zasadach pracy w nowoczesnych zautomatyzowanych zakładach mówił uczniom Zespołu Szkół z Głogówka dr inż. Piotr Mynarek, adiunkt Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki.
O zasadach pracy w nowoczesnych zautomatyzowanych zakładach mówił uczniom Zespołu Szkół z Głogówka dr inż. Piotr Mynarek, adiunkt Wydziału Elektrotechniki, Automatyki i Informatyki. Edyta Hanszke
Zainteresowanie zajęciami warsztatowymi i wykładami przerosło oczekiwania Akademickiego Biura Kariery.

Na czwartkowe zajęcia zaproponowane przez Akademickie Biuro Karier Politechniki Opolskiej przyjechało 280 uczniów szkół średnich z całego województwa.

- Gościmy szkoły z Strzelec Opolskich, Kluczborka, Głogówka, Opola, na czele z Zespołem Szkół Elektrycznych, którego uczniowie przychodzą regularnie, całymi klasami na Wydział Elektrotechniki - mówił Tomasz Ciecierski z ABK PO.

- Próbujemy im pokazać po pierwsze, czym będą zajmować się, jeśli zdecydują się przyjść na uczelnię oraz zainteresować elektrotechniką, informatyką, automatyką, czyli wziętymi kierunkami studiów, po których obecnie niespecjalnie nawet trzeba szukać pracy, bo to praca szuka absolwentów - kontynuował Tomasz Ciecierski i dodał, że na dowodem jest choćby to, że na drugim stopniu studiów połowa albo i cały rok studiujących stara się o indywidualny tok, żeby móc godzić naukę z pracą.

Uczestnicy OKT na politechnice podzieleni na grupy brali udział w wykładach o intrefejsie mózg - komputer jako przyszłości inżynierii biomedycznej (- Poruszanie rzeczami na ekranie bez korzystania z klawiatury czy myszki robi na młodych ludziach wrażenie - komentował Tomasz Ciecierski.), czy przyszłości dla zawodów elektronika i informatyka, zwiedzali laboratoria, próbowali sił w chińskiej kaligrafii w Instytucie Konfucjusza, przyglądali się działaniu robotów w uczelnianych laboratoriach i wzięli udział w opracowanej w Małopolsce ekonomicznej grze planszowej „Chłopska Szkoła Biznesu” podobnej do Eurobiznesu. - Uczniowie pracują w parach, a ich zadaniem jest zarobienie jak najwięcej złotych górskich, waluty obowiązującej w grze. Zadaniem graczy jest zbicie kapitału na produkcji tkanin lnianych w Andrychowie, z czego miasto w powiecie wadowickim zasłynęło - wyjaśniał Tomasz Ciecierski.

Przedstawiciel ABK przekonywał, że podczas takich zajęć na uczelni uczniowie mają okazję zweryfikować swoje wyobrażenia o planach zawodowych. - Niektórzy wybierają zawody, w których trudno znaleźć potem pracę albo ścieżka do niej prowadząca jest długa i wymagająca. Natomiast są dziś zawody, w których pracodawcy z naszego regionu dosłownie proszą się o pracowników, a pensje są zbliżone do oferowanych w danej branży na Zachodzie - przekonywał Ciecierski i wymienił w tej grupie: informatyka, automatyka, elektrotechnika.

Dla studentów

ABK zaprasza do Akademii Rozwoju Przedsiębiorczości. Po raz 11 na politechnice organizowane są wykłady otwarte prowadzone przez przedstawicieli biznesu. Akademia to platforma spotkań, rekrutacji i wymiany doświadczeń. Pierwsze zajęcia już się odbyły 17 października.

Na kolejne Akademickie Biuro Karier zaprasza do II kampusu, auli nr 25, budynku nr 9, w każdą środę, do 5 grudnia (za wyjątkiem 31.10), w godz.: I wykład: 13.45 – 14.30, II wykład: 14.40 – 15.25, III wykład: 15.30 – 16.15. Zainteresowani powinni zapisać się na wybraną prelekcję za pośrednictwem formularza na stronie ABK. Obowiązuje limit miejsc. Dotychczas w 10 edycjach akademii wzięło udział ponad 200 podmiotów. Szczegóły otrzymamy pisząc na e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska