Politechnika Opolska zainaugurowała 57. rok akademicki. 5 tysięcy studentów wypełniło sale wykładowe i laboratoria Politechniki Opolskiej

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Politechnika Opolska zainaugurowała uroczyście 57. rok akademicki. Na zajęcia na 26 kierunkach uczęszcza tam 5 tysięcy studentów, w tym 1800 przyjętych na pierwszy rok.

- Tegoroczna rekrutacja bardzo nam się udała. Najważniejsze, że udało się odwrócić wieloletni trend spadkowy. To bardzo ważne, bo wspólnie z Uniwersytetem Opolskim tworzymy silne środowisko akademickie, które jest w stanie zatrzymać na miejscu opolską młodzież i dać jej dobre wykształcenie, które może ona wykorzystać z pożytkiem dla siebie i dla całego regionu - mówi prof. Marcin Lorenc, rektor Politechniki Opolskiej. - Coraz chętniej też naszą uczelnię wybierają studenci z zagranicy. W tym roku po raz pierwszy mamy u siebie młodzież z Kirgistanu.

Największym powodem do dumy jest dla opolskiej uczelni ogromny postęp w rozwoju naukowym i umacnianiu pozycji uczelni już nie tylko w skali krajowej, ale i światowej.

- Dwa lata temu bardzo obawialiśmy się pierwszej ewaluacji. Nie mieliśmy nawet pewności czy utrzymamy status politechniki. Tymczasem ewaluacja, czyli cena naszej uczelni dokonana przez resort edukacji nauki, wypadła doskonale - dodaje prof. Marcin Lorenc. - Wszystkie dziesięć dyscyplin naukowych, które prowadzimy, utrzymały prawa do doktoryzowania i habilitowania. Otrzymaliśmy dwie kategorie A i osiem kategorii B+. To bardzo ważne dla prestiżu uczelni, naszej kadry i studentów. Z drugiej strony niezależne rankingi pokazują - np. w cytowaniach - jak bardzo naukowo poszliśmy do przodu. Bardzo dobrze rozwija się także umiędzynarodowienie uczelni. Przyjeżdżają do nas naukowcy ze świata, mamy np. profesora z Chin, który wcześniej pracował w Australii, USA i Korei Południowej, a teraz wybrał Politechnikę Opolską.

Miliony na przebudowę budynku Lipsk

Uczelnia rusza właśnie z ogromną inwestycję, wartą 72 mln zł przebudową starego budynku typu „Lipsk". Dostała na to 51 mln dofinansowania z Ministerstwa Edukacji i Nauki. W planach jest także budowa hali lekkoatletycznej, centrum bibliotecznego i dwóch laboratoriów.

- Musimy stworzyć naszym studentom i pracownikom komfortowe warunki. Remont "Lipska" wpisuje się w koncepcję Kampusu 2.5, której celem jest integracja uczelnianych obiektów, żeby nie były tak rozsiane po Opolu. Chcemy wyłączyć z użytkowania budynki przy Luboszyckiej i Ozimskiej. Uczelnia będzie działać w dwóch kampusach i budynku przy Katowickiej - mówi rektor.

Ślubowanie nowych studentów Politechniki Opolskiej

Rozpoczynający zajęcia na Politechnice Opolskiej złożyli w czwartek uroczyste ślubowanie, a rektor pasował ich na studentów.

Wśród nich był Michał Duszak z Krapkowic, student I roku informatyki.

- Opole to takie miasto w sam raz. Nie za duże, nie za małe. Spokój pomaga w studiach, a politechnika zachęciła mnie swoją ofertą kół naukowych i... orkiestrą. Będę w niej grać na gitarze basowej - mówi Michał Duszak.- Opole to takie miasto w sam raz. Nie za duże, nie za małe. Spokój pomaga w studiach, a politechnika zachęciła mnie swoją ofertą kół naukowych i... orkiestrą. Będę w niej grać na gitarze basowej - mówi Michał Duszak.

Dominika Malinowska przyjechała do Opola aż z Torunia.

- Wybrałam wzornictwo przemysłowe, ale przyjechałam za miłością. Mój narzeczony studiuje na Politechnice Opolskiej i namówił mnie na przeprowadzkę. Podoba mi się na uczelni. Miałam dopiero kilka zajęć, ale już widzę, że wszystko tu jest dobrze zorganizowane i konkretne - mówi Dominika Malinowska.

Dobrze w Opolu czuje się już także Marta Rabiej z Kłodzka.

- Dostałam się na wymarzoną od podstawówki fizjoterapię. Jako społeczeństwo bardzo się starzejemy, więc mój zawód ma dużą przyszłość - uważa Marta Rabiej.

Studia z zarządzania i inżynierii produkcji rozpoczął właśnie Bartosz Brzeźny spod Nysy.
- Od kilku miesięcy prowadzę własną działalność gospodarczą i te studia pomogą mi w dalszej karierze - mówi Bartosz.

Rozpoczęte w poniedziałek zajęcia na Politechnice Opolskiej w trybie stacjonarnym potrwają do 10 grudnia. Ponownie studenci i wykładowcy spotkają się oko w oko na tydzień przed sesją egzaminacyjną.

- Patrzymy z trwogą na sytuację ekonomiczną, musimy oszczędzać - mówi rektor Marcin Lorenc. - Na pewno zajęcia praktyczne, ćwiczenia, laboratoria muszą odbywać się na miejscu. Wykłady w jakiejś części mogą być zdalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska