Politechnika Opolska zorganizuje Olimpiadę Specjalną

Anna Grudzka
Anna Grudzka
Justyna Charaśna-Blachucik
Justyna Charaśna-Blachucik Sławomir Mielnik
Rozmowa z dr Justyną Charaśną- Blachucik z Katedry Nauk Humanistycznych Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej.

Już 6 maja uczelnia organizuje imprezę pod hasłem "Politechnika Opolska Olimpiadom Specjalnym". Skąd pomysł?
Pomysł zrodził się z praktyki i doświadczenia. Jestem pracownikiem Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii, więc często rozmawiam ze studentami i słuchaczami o uczniach, o ludziach z niepełnosprawnościami. Mam też kontakt z dyrektorami szkół, opowiadają o trudnościach w pracy z takimi dziećmi, najczęściej skarżą się na brak wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Tak zrodziła się idea zorganizowania na Politechnice Opolskiej Olimpiady Specjalnej, która z jednej strony będzie - mam nadzieję - fantastyczną zabawą dla uczestników, a z drugiej - umożliwi studentom zdobycie doświadczenia w pracy z niepełnosprawnymi dziećmi i z młodzieżą. Mój mąż jest nauczycielem wspomagającym i wychowawcą w klasie integracyjnej, działa też w opolskim Stowarzyszeniu Olimpiad Specjalnych. Sport łączy i tak rozpoczęliśmy współpracę.
Jaki jest cel imprezy?
Najważniejsza jest integracja różnych środowisk, rozwijanie wrażliwości i życzliwości. Ruch, sport jest rehabilitacją, dlatego też zaprosiłam do udziału w naszej imprezie studentów fizjoterapii. Zależy nam również na tym, by powiększyć świadomość studentów, pokazać im, na czym polega praca z niepełnosprawnymi. Kolejnym celem jest promowanie sportu osób z niepełnosprawnościami. Imprezę organizujemy też z okazji 20-lecia istnienia naszego wydziału oraz 30-lecia Olimpiad Specjalnych Polska. Patronat objęli prezydent Opola i rektor Politechniki Opolskiej. Dotarliśmy do wielu sponsorów, bez których te zawody sportowe nie mogłyby się odbyć. Zaangażowanych jest w to przedsięwzięcie blisko 600 osób, a więc impreza szykuje się ogromna. W ramach zawodów komitet organizacyjny zabezpiecza wyżywienie, napoje, opiekę medyczną i przede wszystkim dobrą zabawę.

A kogo zaprosiliście do udziału w zawodach?
Uczestników Olimpiad Specjalnych Polska - Opolskie. Są to uczniowie - dzieci i młodzież ze szkół specjalnych, klas integracyjnych, oddziałów specjalnych stowarzyszeń itp. z całego województwa opolskiego, ale głównie z niepełnosprawnością intelektualną. Gościć będziemy także dorosłych podopiecznych DPS-ów, domów dziennego pobytu itp. Tego typu impreza, angażująca również studentów i społeczność akademicką, po raz pierwszy odbędzie się na Politechnice Opolskiej, więc liczymy także na zainteresowanie i udział w niej opolan.
Główne punkty programu?
Program został przygotowany według harmonogramu Olimpiad Specjalnych Polska. Znajdą się w nim: opolski dzień treningowy aktywności motorycznej MATP (Program Treningu Aktywności Motorycznej) Olimpiad Specjalnych, opolski dzień młodych sportowców Olimpiad Specjalnych, turniej hokeja halowego i koszykówki. Na Politechnice powstanie też Wioska Olimpijska, gdzie zorganizujemy gry, zabawy i dogoterapię.

Jest coraz więcej szkół integracyjnych i klas integracyjnych. Potrzebni są więc nauczyciele, którzy zajmą się profesjonalnie uczniami niepełnosprawnymi?
Pomysł na tworzenie klas integracyjnych, w których jedni uczą się zachowań społecznych od drugich, jest rewelacyjny. Dzieci niepełnosprawne potrzebują zainteresowania, cierpliwości, wyrozumiałości w stosunku do ich dysfunkcji i akceptacji. Niepełnosprawność intelektualna często bywa połączona z innymi dolegliwościami czy dysfunkcjami. Praca z takimi dziećmi i z dorosłymi wymaga przygotowania, podejścia, umiejętności komunikacyjnych. Podczas naszej imprezy studenci będą mogli je zdobyć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska