Polityczna awantura w rocznicę smoleńskiej katastrofy

Artur  Janowski
Artur Janowski
Artur Janowski
Radni PiS zgłosili uchwałę o upamiętnieniu ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Ale inni radni nie chcą jej poprzeć. - Jej treść jest nie do przyjęcia - tłumaczą.

Uchwała ma pojawić się na najbliższej sesji, a związana jest z pierwszą rocznicą katastrofy smoleńskiej, w której zginął m.in. prezydent Lech Kaczyński, a także Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent na uchodźstwie, a jednocześnie Honorowy Obywatel Opola.

- Uchwałą chcemy uczcić wszystkie ofiary katastrofy i to bez względu na opcję polityczną jaką reprezentowali - podkreśla Marek Kawa, radny PiS. - W samolocie, który rozbił się 10 kwietnia pod Smoleńskiem było wiele osób, które znałem osobiście. W tym gronie są takie, które pomagały Opolu i były związane z naszym miastem.

- Niestety z niezrozumiałych dla nas powodów, uchwały nie chce poprzeć klub Platformy Obywatelskiej, który wspólnie z RdO rządzi radą miasta - mówi Jaki. - Pan Kubalańca (szef klubu radnych PO - red.) nawet nie widział uchwały, a już przekazał mi, że jego klub za nią nie zagłosuje.

- Jeśli tak się stanie, będą przekonywał córkę prezydenta Kaczorowskiego, aby zrzekła się honorowego obywatelstwa Opola, które otrzymał jej ojciec - stwierdził radny Kawa.

Tymczasem Zbigniew Kubalańca powiedział wczoraj, że uchwałę już widział.

- I to jej treść jest dla nas nie do przyjęcia - twierdzi radny. - Po pierwsze nie można porównywać katastrofy pod Smoleńskiem do radzieckiego mordu na polskich oficerach w Katyniu. Po drugie pisanie, że prezydent Kaczyński był jakoś specjalnie związany w Opolem mija się z prawdą.

Szefowi klubu PO nie podoba się także zdanie dotyczące apelu o "jak najbardziej rzetelne wyjaśnienie wszelkich okoliczności katastrofy lotniczej".

- Taki zapis sugeruje, że śledztwo jest prowadzono źle, a z taką oceną nie możemy się zgodzić - przekonuje Kubalańca.

Uzasadnienia uchwały nie akceptują także radni SLD i Razem dla Opola.

- Upamiętnienie ofiar katastrofy jest potrzebne, ale nie w tak politycznej formie jaką proponuje uchwała - ocenia Marcin Ociepa, przewodniczący klubu RdO. - Szkoda, że radni PiS wcześniej nie konsultowali jej treści z innymi klubami. Myślę jednak, że ten błąd można naprawić. Do sesji, która obędzie się w przyszłym tygodniu, spróbujemy przygotować uchwałę wszystkich klubów, tak aby nie budziła negatywnych emocji.

Rajcy PiS zapowiadają , że są gotowi do rozmów na ten temat.

Treść uchwały

UZASADNIENIE

My, radni miasta Opola VI kadencji, oddajemy cześć i hołd wszystkim uczestnikom tragicznego lotu rządowego samolotu Tu 154M, który 10 kwietnia 2010 r. rozbił się w Smoleńsku na terenie Federacji Rosyjskiej.
W historii państwowości innych krajów trudno odszukać podobną tragedię, która za jednym razem dotknęłaby w takiej skali najważniejsze instytucje państwa oraz przedstawicieli tak wielu grup społecznych, którzy zginęli w dramatycznych okolicznościach katastrofy lotniczej oraz w tak symbolicznym miejscu dla polskiego narodu. W tej bezprecedensowej katastrofie śmierć poniosły postaci, które również do pewnego stopnia były związane z naszym miastem. Przypomnijmy tylko symbolicznie, iż Pan Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie otrzymał tytuł Honorowego Obywatela miasta Opola, a Pan Prezydent Lech Kaczyński kilkakrotnie, jako urzędujący prezydent, odwiedzał nasze miasto. Można by wspomnieć o kilku jeszcze ofiarach z 10 kwietnia 2010, którzy w mniejszym lub większym stopniu byli związani z naszym miastem. To tragiczne wydarzenie, podobnie jak w całej Polsce, spotkało się ze wzruszającą reakcją również wielu opolan, którzy ponad podziałami połączyli się w bólu i trosce o losy naszej ojczyzny.
U progu zbliżającej się pierwszej rocznicy tej jednej z największych tragedii w powojennej historii Rzeczypospolitej apelujemy jednocześnie o jak najbardziej rzetelne wyjaśnienie wszelkich okoliczności tej katastrofy lotniczej oraz godną pamięć ich ofiar i szacunek dla ich pozostawionych rodzin. Niech przelana polska krew ponownie w tym szczególnym miejscu lasów smoleńskich, podobnie jak krew zamordowanych polskich oficerów w Katyniu, nie pójdzie na marne, ale stanie się zaczynem odnowy moralnej i zjednoczy nas wszystkich u progu kolejnych wyzwań dla dobra i rozwoju naszego narodu.

Cześć ich pamięci !

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska