Połowa mieszkańców Opola zaszczepiła się już przeciw COVID-19. To najlepszy wynik w województwie opolskim

Mateusz Majnusz
Mateusz Majnusz
Od kiedy rozpoczęły się wakacje, szczepienia mocno wyhamowały. W miniony weekend wykonano w regionie zaledwie 4 tys. szczepień, co było jednym z najgorszych wyników w kraju.
Od kiedy rozpoczęły się wakacje, szczepienia mocno wyhamowały. W miniony weekend wykonano w regionie zaledwie 4 tys. szczepień, co było jednym z najgorszych wyników w kraju. Mariusz Kapała
Najlepiej wyszczepioną gminą na Opolszczyźnie jest Opole, w którym pierwszą dawkę szczepionki przyjęło już 68 tysięcy osób. Do tej pory to jedyna miejscowość, która przekroczyła barierę zaszczepienia połowy swoich mieszkańców.

Szczepienia są jedynym dostępnym sposobem na powstrzymanie pandemii koronawirusa, szczególnie wobec narastającego zagrożenia wariantem Delta. Od kiedy rozpoczęły się wakacje, akcja szczepień jednak mocno wyhamowała. W miniony weekend wykonano w regionie zaledwie 4 tysiące szczepień, co było jednym z najgorszych wyników w kraju.

- Osoby, które chciały się zaszczepić, już dawno to zrobiły. Teraz największą grupę oraz wyzwanie, aby do nich dotrzeć i przekonać, stanowią osoby sceptycznie nastawione do szczepień oraz antyszczepionkowcy, którzy dodatkowo zniechęcają innych do przyjęcia szczepionki – mówi dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

Lockdown w najsłabiej zaszczepionych gminach?

Rząd próbuje zachęcać Polaków do szczepień różnymi sposobami, m.in. poprzez loterię dla zaszczepionych oraz konkursy na najlepiej wyszczepione gminy. Zaszczepione osoby są także zwolnione z kwarantanny po powrocie z zagranicy oraz nie są wliczane do limitu osób na imprezach masowych.

Kolejnym argumentem, który ma zachęcić do szczepień, jest zapowiedź restrykcji wprowadzanych w przypadku nagłego wzrostu zachorowań. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że jednym z parametrów, które decydować będą o wprowadzaniu lockdownu w danej gminie lub województwie, będzie poziom wyszczepienia mieszkańców.

- W sytuacji, kiedy widzimy, że to wyszczepienie jest niskie, taki region na pewno jest identyfikowany jako region podwyższonego ryzyka – stwierdził minister Niedzielski.

W Opolu zaszczepiła się ponad połowa mieszkańców

Prym w szczepieniach przeciw COVID-19 w województwie opolskim wiedzie Opole, gdzie pierwszą dawkę szczepionki przyjęła już ponad połowa mieszkańców (52,7 proc.). Najchętniej ze szczepień korzystali mieszkańcy w przedziale wiekowym 40-49 lat (20 tys. szczepień), 20-39 lat (16 tys.) i 70+ (15 tys.).

Zdecydowanie lepiej na Opolszczyźnie radzą sobie duże, kilkudziesięciotysięczne miasta. W Nysie pierwszą dawkę szczepionki przyjęło 28 tys. osób (47,8 proc.), w Kędzierzynie-Koźlu – 27 tys. osób (45,4 proc.), w Strzelcach Opolskich – 14 tys. (46,2 proc).

Bardzo dobry wynik ma również gmina Branice (powiat głubczycki), w której przy nieco ponad 6 tys. mieszkańców, zaszczepiła się prawie połowa z nich (47,6 proc).

Najsłabiej akcja szczepień przebiega w Lasowicach Małych (22 proc.), Radłowie (22,2 proc) oraz Zębowicach (24,3 proc.).

Ile osób przyjęło już szczepionki?

Do 13 lipca wykonano 31 653 505 szczepień, z czego 15 277 111 to osoby w pełni zaszczepione (dwoma dawkami szczepionek lub jednodawkową szczepionką J&J).

W województwie opolskim wykonano 773 370 szczepień, z czego 356 759 to osoby w pełni zaszczepione.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska