Połóż wykładzinę równo

Notowała Maria Szylska
"Do nowego mieszkania kupiłem wykładzinę dywanową. Z instrukcji wyczytałem, iż należy ją położyć na równym, gładkim i mocnym podłożu. Tymczasem posadzki betonowe w moim M-4 nie spełniają żadnego z tych warunków. Co mam zrobić?" - pyta Andrzej Świderski z Opola.

O radę poprosiliśmy inż. Krystiana Duszę, przedstawiciela regionalnego firmy "Atlas".
- Aby wykładzina służyła przez wiele lat, spełniony być musi podstawowy warunek: podłoże pod nią powinno być równe, gładkie, stabilne i wytrzymałe. Szorstka i nierówna powierzchnia betonu znacznie zwiększa zużycie dość drogich klejów do wykładzin.

Aby uniknąć tych wszystkich problemów, zastosować należy samopoziomujący renowacyjny podkład podłogowy Atlas Terplan R. Służy on właśnie do wyrównywania i korygowania powierzchni betonowych oraz innych sztywnych i twardych podłoży.
Przygotowuje się go poprzez wsypanie gotowej mieszanki do czystej wody i wymieszanie przez kilka minut za pomocą wiertarki wolnoobrotowej z mieszadłem, aż do uzyskania jednolitej masy bez grudek. Nadaje się ona do użycia natychmiast po wymieszaniu. Należy przygotować taką ilość materiału, aby zużyć ją w ciągu 20 minut. Grubość jednej warstwy wylewki powinna wynosić od 5 do 30 mm. Stanowi ona dobry podkład nie tylko pod wykładziny dywanowe, ale także pod parkiet, terakotę panele podłogowe, kamień, czy naturalny marmur.
Należy jednak pamiętać, że podłoże wymaga przygotowania - musi być suche, oczyszczone z brudu, kurzu, wapna, olejów, tłuszczów, wosku, substancji bitumicznych, resztek farb.

Zanim przystąpi się do wylewania, należy zadbać o uszczelnienie podłoża tak, aby wylewka nie wyciekała - szczególnie należy zwrócić uwagę na miejsca przy rurkach centralnego ogrzewania. Następnie powierzchnię trzeba odkurzyć, aby wszystkie zanieczyszczenia nie wypłynęły na wierzch, oraz oddzielić podkład od ścian taśmą lub cienkimi paskami styropianu. Warto zaczynać prace od ściany najbardziej oddalonej od wyjścia, bo nie powinno się wchodzić na wylaną powierzchnię. Masę wylewamy wzdłuż ściany, równoległymi do niej pasami o szerokości ok. 50 cm. Po wylaniu masę należy wstępnie rozprowadzić np. za pomocą gładkiej metalowej pacy, zgarniając w kierunku "do siebie" nadmiar masy i kontrolując w ten sposób grubość warstwy.
Czas wysychania wylewki zależy od grubości warstwy oraz warunków panujących w pomieszczeniu i wynosi min. 1 tydzień. Użytkowanie wylewki (wchodzenie) można rozpocząć po około 6 godzinach, a obciążenie po ok. 3 dniach. Wykładziny dywanowe można przyklejać po 7 dniach (w zależności od wilgotności powietrza i podłoża).

Wykładzinę przycinamy z grubsza, zostawiając ze wszystkich stron mniej więcej po 10 cm zapasu. Szczególnie uważnie należy rozplanować miejsca łączeń. Nie powinno ich być w miejscach szczególnie eksploatowanych. Warto wiedzieć, że mniej widoczne będą łączenia prostopadłe do okna. Łączone fragmenty wykładziny układamy jeden na drugim z ok. 10 cm zapasu. Żeby części idealnie do siebie pasowały, przecinamy jednym cięciem obie warstwy. Gdy usuniemy odcięte paski, krawędzie powinny idealnie do siebie pasować.

Jeśli pomieszczenie jest małe (do 10 m2) lub w pokoju będą stały ciężkie meble, wystarczy wykładzinę położyć, a przy ścianach wykończyć ją listwami podłogowymi. W większych wnętrzach lepiej wykładzinę przymocować taśmą dwustronnie klejącą lub przykleić ją na całej powierzchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska