Polscy poeci upamiętnią w Brzegu krwawo stłumione powstanie w Tybecie

Miłosz Bogdanowicz
Miłosz Bogdanowicz
Dwudniowa akcja "Poeci dla Tybetu" rozpocznie się w piątek 15 marca.
Dwudniowa akcja "Poeci dla Tybetu" rozpocznie się w piątek 15 marca. Materiały organizatora
W piątek do Brzegu przyjedzie 20 znanych poetów z całej Polski. W ramach specjalnej dwudniowej akcji będą czytać napisane przez siebie wiersze poświęcone 60. rocznicy krwawego powstania w Tybecie.

- Jedni piszą listy czy protestują, a my czytamy wiersze. Poprzez akcję chcemy przypomnieć o losie Tybetu, a wielu osobom opowiedzieć o nim zapewne pierwszy raz, bo to nie jest temat, jaki widzimy dziś na czołówkach serwisów informacyjnych - mówi Radosław Wiśniewski, poeta i jeden z pomysłodawców akcji „Poeci dla Tybetu”.

- To drobny gest solidarności polskich twórców - taki sam, jakiego Polacy doświadczyli w okresie komunizmu. To również akcja poparcia dla wolnego Tybetu, która wpisuje się w globalny ruch wspierany przez wiele krajów świata – dodaje nasz rozmówca.

Wśród poetów, którzy przyłączyli się do akcji, jest m.in. laureat Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Łukasz Jarosz, laureatka Nagrody im. Kościelskich Urszula Zajączkowska oraz poeci nominowani do Nagrody Nike – Wojciech Bonowicz i Tomasz Pietrzak.

W Brzegu akcja potrwa dwa dni. W piątek w Miejskiej Bibliotece Publicznej będzie można spotkać się z laureatem nagrody im. Wisławy Szymborskiej Łukaszem Jaroszem. Po spotkaniu odbędzie się koncert zespołu Nowaczeski&Stromski&Noga. Początek o godz. 18.00.

W sobotę o 16.00, również w MBP, odbędzie się spotkanie z Namgyalem Tsephelem, urodzonym w Tybecie, mieszkającym w Polsce aktywistą. Opowie on o sytuacji, jaka obecnie panuje w jego ojczyźnie oraz o losie Tybetańczyków na świecie, w tym także w Polsce.

O 18.00 rozpocznie się natomiast wielki finał akcji. W Niezależnym Ośrodku Kultury Herbaciarnia poeci będą czytać wiersze przygotowane na potrzeby akcji.

Przypomnijmy - krwawo stłumione powstanie przeciwko chińskiej inwazji wybuchło na ulicach Lhasy, stolicy Tybetu, 10 marca 1959 roku i pochłonęło blisko 90 tysięcy ofiar.

Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska