Tomasz Biliński
Polska górą tylko w pierwszym secie. Ligę Narodów zakończyła na drugim miejscu
Polska górą tylko w pierwszym secie. Ligę Narodów zakończyła na drugim miejscu FIVB
Reprezentacja Polski po dobrej grze wygrała pierwszego seta finału Ligi Narodów z Brazylią. Później było jednak tylko gorzej. W trzecim i czwartym secie rywale zdeklasowali drużynę Vitala Heynena, która wraca z Włoch ze srebrnymi medalami Ligi Narodów i aż czterema zawodnikami najlepszej szóstki turnieju.

Atak za atak – tak wyglądał początek finału między Polską a Brazylią do stanu 6:6. Serię przerwała świetna obrona Pawła Zatorskiego i skuteczna kontra zakończona przez Michała Kubiaka, który trafił do najlepszej szóstki turnieju (tak jak Mateusz Bieniek, Fabian Drzyzga i Bartosz Kurek, który wraz Wallacem został MVP Ligi Narodów). „Zator” podczas final four rywalizował z Damianem Wojtaszkiem o ostatnie miejsce w 12-osobowej kadrze na igrzyska olimpijskie. Z kolei kapitan kadry w większości dotychczasowych meczów nie grał na miarę możliwości.

Na początku niedzielnego starcia był nie do poznania, biorąc pod uwagę spotkania fazy grupowej. Dawał dużo nie tylko w ataku, lecz także w bloku. W sumie zdobył 15 punktów. Mimo bardzo dobrych statystyk, był drugim najlepszym graczem w ofensywie. Kolejny udany dzień miał Kurek, który przez część pierwszej partii grał w koszulce kampanii dla podkreślenia równości płci (w zespole Brazylii przebrał się Wallace). Atakujący zdobył 17 punktów.

Na wysokie obroty Kurek wszedł już w sobotnim półfinale ze Słowenią. Wygraną 3:0 zakończył z dorobkiem 16 punktów, a drugim najlepiej punktującym był Wilfredo Leon – 13. Z kolei ten w niedzielę miał słabszy dzień. O ile w drugim w drugim secie Biało-Czerwoni odrobili pięciopunktową stratę, choć ostatecznie przegrali partię do 23, o tyle w trzeciej partii ekipa Vitala Heynena stała się bezradna w przyjęciu i ataku, a Brazylijczycy ją wykańczali. W kolejnej Polacy nie potrafili wrócić do dobrej gry i zajęli drugie miejsce. To czwarty medal Polski w Lidze Narodów (do 2017 r. Ligi Światowej) i pierwszy srebrny.

Natomiast jeśli chodzi o libero, to Heynen wybrał Zatorskiego. Wojtaszek nawet na moment nie wszedł na boisko w obu weekendowych spotkaniach.

Siatkarze w poniedziałek wracają do Polski, gdzie czeka ich kilka dni wolnego i ponowne treningi w Spale (w 12-osobowym składzie na igrzyska oraz dwoma rezerwowymi Tomaszem Fornalem i Norbertem Huberem). W weekend 9-11 lipca zagrają w Memoriale Wagnera w Krakowie. Ich rywalami będą Norwegia, Tunezja i Egipt. Do Japonii na zgrupowanie poprzedzające igrzyska, które odbędzie się w mieście Takasaki, polecą 13 lipca. Turniej olimpijski rozpocznie się 24 lipca.

Finał: Polska – Brazylia 1:3 (25:22, 23:25, 16:25, 25:14)
Polska: Drzyzga, Kubiak, Bieniek, Kurek, Leon, Nowakowski, Zatorski (libero) oraz Kaczmarek, Semeniuk, Łomacz, Śliwka
Brazylia: Lucarelli, Saatkamp, Wallace, Leal, Mauricio, Rezende, Hoss (libero) oraz Douglas, Alan, Isac

Mecz o trzecie miejsce: Francja – Słowenia 3:0 (25:20 25:18, 25:19)

Vital Heynen ogłosił skład reprezentacji Polski, który weźmie udział w turnieju olimpijskim podczas igrzysk w Tokio. Jedyną niewiadomą był gracz na pozycji libero. Tę decyzję Belg podjął po turnieju finałowym Ligi Narodów. Ponadto trener wybrał dwóch zawodników rezerwowych, którzy polecą do Japonii, by pomóc w treningach. Zobacz, kogo wybrał Heynen!Uruchom i przeglądaj galerię klikając ikonę "NASTĘPNE >", strzałką w prawo na klawiaturze lub gestem na ekranie smartfonu

Vital Heynen 12-osobowy skład reprezentacji Polski na igrzys...