Polska kupi broń z Korei Południowej. Czym charakteryzują się myśliwce FA-50 oraz czołgi K2?

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
FA-50 to samolot szkolno-bojowy produkowany od 2002 przez Korea Aerospace Industries z przy współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin
FA-50 to samolot szkolno-bojowy produkowany od 2002 przez Korea Aerospace Industries z przy współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin fot. KAI | Korea Aerospace Industries
Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w rozmowie z polskatimes.pl, że Polska kupi południowokoreańską broń. „Będzie to 48 samolotów myśliwskich FA-50 oraz co najmniej 180 czołgów K2” – powiedział tygodnikowi „Sieci”. Kolejne zakupy dla polskiej armii skomentowali dla polskatimes.pl Piotr Kaleta (PiS) oraz Paweł Krutul (Nowa Lewica), wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Mariusz Błaszczak na przełomie końca maja i początku czerwca złożył wizytę w Korei Południowej. Szef MON spotykał się m.in. ze swoim koreańskim odpowiednikiem Lee Jong-supem oraz z przedstawicielami koreańskiego przemysłu zbrojeniowego, w tym odpowiedzialnym za ten obszar ministrem Gangiem Eun-ho.

Minister obrony narodowej podkreślił wówczas, że koreański sprzęt powinien szybko wejść na wyposażenie Wojska Polskiego. Szef MON informował, że negocjacje dotyczył m.in. zakupu, a także produkcji w Polsce i wspólnego rozwoju koreańskich czołgów K2, oraz zwiększenia możliwości budowy armatohaubic Krab, których podwozia powstają we współpracy ze stroną koreańską.

FA-50

FA-50 to samolot szkolno-bojowy produkowany od 2002 przez Korea Aerospace Industries z przy współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin
FA-50 to samolot szkolno-bojowy produkowany od 2002 przez Korea Aerospace Industries z przy współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin fot. KAI | Korea Aerospace Industries

FA-50 to południowokoreański samolot szkolno-bojowy produkowany od 2002 przez Korea Aerospace Industries z przy współpracy z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Jest to jedna z najnowocześniejszych maszyn szkolno-bojowych na świecie o metalowej konstrukcji ze stopów aluminium. Załoga maszyny liczy 2 osoby. T-50 zasilany jest silnikiem turboodrzutowym General Electric F404, która pozwala osiągnąć mu prędkość maksymalną 1,5 Macha oraz lecieć na pułapie 14 630 metrów i osiągać zasięg 1851 km. To jeden z pierwszych południowokoreańskich samolotów naddźwiękowych oraz jeden z niewielu naddźwiękowych samolotów treningowych na świecie. Długość samolotu to 12,98 metra, jego wysokość to 4,78 m. Rozpiętość skrzydeł wynosi 9,17 m, a powierzchnia nośna to 26 mkw. Poza Koreą Południową, maszyny użytkuje Indonezja, Filipiny, Tajlandia oraz Irak.

Czołg K2

Czołg K2 Black Panther (Czarna Pantera) jest masowo produkowany od 2013 roku przez Hyundai Rotem. K2 to ultranowoczesne czołgi naszpikowane nowymi technologiami. Pierwszy K2 wszedł do służby w południowokoreańskiej armii w 2014 r. Cena K2 w 2009 roku wynosiła ok. 8,5 mln dolarów za sztukę.

K2 jest uzbrojony w działo gładkolufowe CN08 120 mm
K2 jest uzbrojony w działo gładkolufowe CN08 120 mm Wikimedia

K2 jest uzbrojony w działo gładkolufowe CN08 120 mm. Uzupełnieniem jest automat ładujący, podobny do tego zaprojektowanego dla czołgu Leclerc, który umożliwia czołgowi wystrzelenie do 10 pocisków na minutę. Amunicja do głównego działa ładowana jest w 16-pociskowym magazynku. Czołg ma łączną pojemność 40 sztuk amunicji do głównego uzbrojenia.

Piotr Kaleta, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Prawa i Sprawiedliwości powiedział polskatimes.pl, że w dzisiejszych czasach każdy sprzęt umocni naszą armię w sposób bardzo realny, tym bardziej, że jest to sprzęt kompatybilny. – Musimy też pamiętać o jednej rzeczy, mianowicie o tym, że mamy określonego, zdiagnozowanego przeciwnika – jest to Federacja Rosyjska – powiedział.

Poseł PiS podkreślił, że są to sprzęty, które będą w pełni odpowiadały naszym wymogom wojskowym, a co najważniejsze obecnie – sprzęt ten jest stosunkowo szybko dostępny oraz jest niedrogi w eksploatacji. – Jest też bardzo wysokie prawdopodobieństwo pozyskania tego sprzętu w kooperacji polskiego przemysłu zbrojeniowego. To bardzo ważna sprawa, że również polski przemysł zbrojeniowy będzie mógł uczestniczyć – dodał.

Piotr Kaleta podkreślił, że w obecnej sytuacji nawet jeden nabój jest trudno kupić. – Dobrze, że prezydent Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak, wicepremier, minister obrony narodowej, mogli w Korei Południowej to zatwierdzić. Wiemy, że bardzo wiele innych państw już się do Korei zgłasza z zapytaniem, czy taki sprzęt mógłby być również dostępne dla nich – mówił.

Z kolei Paweł Krutul, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej, poseł Nowej Lewicy, powiedział polskatimes.pl, że zastanawia się, czy jest to sprzęt nowy od Koreańczyków, czy modernizowany. – To jest bardzo ważne pytanie, bo chodzi o żywotność tego sprzętu. Oczywiście, to z pewnością wpłynie też na dostawy tego sprzętu na polską ziemię, żeby uzupełnić braki w naszej armii. Jest też pytanie, p oerwis i logistykę, bo to zakup kolejnego myśliwca – będzie to piąta platforma, jeżeli chodzi o Wojsko Polskie. Uzbrojenie do tych samolotów powinno być jak najbardziej ujednolicone. bo w trakcie godziny „W” czas odgrywa najistotniejszą rolę – dodał.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polska kupi broń z Korei Południowej. Czym charakteryzują się myśliwce FA-50 oraz czołgi K2? - Portal i.pl

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska