Polska Spółka Gazownictwa wprowadza zmiany w opolskich powiatach

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Na konferencję prasową PSG przyszli (od lewej) - burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel, Rafał Adamiszyn, dyrektor Zakładu Gazowniczego w Opolu, wojewoda opolski Adrian Czubak i wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski.
Na konferencję prasową PSG przyszli (od lewej) - burmistrz Nysy Kordian Kolbiarz, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa Jarosław Wróbel, Rafał Adamiszyn, dyrektor Zakładu Gazowniczego w Opolu, wojewoda opolski Adrian Czubak i wiceprezes PGNiG Janusz Kowalski. Krzysztof Strauchmann
1 stycznia 2017 w Nysie zacznie działać całodobowy posterunek pogotowia gazowego, który ma obsługiwać trzy powiaty (nyski, brzeski i krapkowicki). W sytuacjach alarmowych będzie dysponowany także do innych miejsc na Opolszczyźnie. Od 2008 roku całą Opolszczyznę obsługiwało tylko jedno pogotowie gazowe - w Opolu.

- Jedno pogotowie na takim terenie to - szczególnie w zimie - igranie z ogniem - mówi Jarosław Wróbel, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa. - Do tragedii nie doszło, ale ta sytuacja była skandaliczna i powodowała wiele nerwowych zdarzeń. W skrajnych przypadkach dojazd do miejsca awarii wynosił nawet 2 godziny. Nie mogliśmy tego tolerować. Teraz dojazd skróci się do 30 minut. Będzie bezpieczniej.

Pogotowie gazowe w Nysie to tylko jeden z elementów zmiany struktury Polskiej Spółki Gazownictwa, która wchodzi w życie od nowego roku.

Gazownicy chcą wrócić do powiatów i gmin, być bliżej klienta. Zaopatrzenie w gaz dla inwestycji można będzie uzgadniać w Opolu (dotychczas w Zabrzu).

Klient indywidualny załatwi swoje sprawy w mieście powiatowym (dotychczas dojeżdżał do Opola).

W całej Polsce wracają 52 gazownie i placówki PSG (na Opolszczyźnie jeszcze w Głubczycach).
- W ciągu 3 lat z PSG dobrowolnie odeszło 2,5 tysiąca pracowników. Spółka była nastawiona na proste cięcie kosztów przez redukcję etatów - komentuje prezes Wróbel. - Teraz w Nysie pracę w pogotowiu gazowym znajdzie 8 osób. W całej Polsce utworzymy w ciągu 3 lat 2 tysiące miejsc pracy.

Szef PSG zadeklarował przy tym, że jego spółka zamierza na najbliższe 3 lata zamrozić ceny gazu dla odbiorców. Czeka tylko na zgodę Urzędu Regulacji Energetyki.

Imponująco brzmią także plany inwestycyjne PSG. W ciągu sześciu lat spółka, która należy do grupy PGNiG, chce wydać 12 miliardów złotych na przebudowę gazociągów. Planuje w pełni zgazyfikować 74 kolejne gminy, głównie w Polsce północno - wschodniej.

Na Opolszczyźnie również przygotowywana jest rozbudowa sieci gazowej, ale szczegóły spółka przedstawi w połowie przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska