Polska w Schengen - co się zmieni?

Redakcja
21 grudnia bez przeszkód można będzie przekraczać granice krajów będących w strefie Schengen.
21 grudnia bez przeszkód można będzie przekraczać granice krajów będących w strefie Schengen.
Prawa i obowiązki. To, że znikają przejścia graniczne, nie oznacza, że znikają zasady przekraczania granic.

Przekraczanie granicy

Głównym celem układu z Schengen jest umożliwienie ludności swobodnego przekraczania granic. Kontrole na granicach zostają zniesione, a przejścia graniczne zlikwidowane. Zapory i bariery na granicach zostaną usunięte. Granicę można przekroczyć w dowolnym miejscu i czasie, oczywiście stosując się do ograniczeń wynikających z przepisów drogowych. Nie wszystkie otwarte drogi będą dostępne dla ruchu ciężarowego lub ruchu samochodów osobowych. Pieszo, na rowerze możemy to zrobić w dowolnym miejscu.

Dokumenty

Przebywając za granicą, musimy posiadać przy sobie ważny dokument tożsamości - paszport lub dowód osobisty (legitymacje, prawo jazdy itp. nie wystarczą). Także dzieci muszą posiadać przy sobie paszport. W przypadku zwierząt domowych wymagany jest tzw. paszport, czyli dokument wydany przez służby weterynaryjne, potwierdzający m.in. aktualne szczepienia. Policja, Straż Graniczna i inne służby mają prawo do kontroli dokumentów tożsamości. Ich brak oznacza dużą karę finansową.

Przewóz towarów

Schengen nie oznacza, że przez granicę możemy przewieźć dowolną ilość każdego towaru przeznaczonego na własny użytek. Podróżując w celach turystycznych, nie można przewozić więcej niż 800 sztuk papierosów, 10 litrów spirytusu, 90 litrów wina, a w przypadku wina musującego 60 litrów, 20 litrów wina ze zwiększoną zawartością alkoholu (sherry, porto), 1 kg tytoniu, 200 cygar. Osoby poniżej 17. roku życia nie mogą wcale przewozić alkoholu i wyrobów tytoniowych.
Uwaga: niektóre kraje Unii Europejskiej obniżyły limity, np. do Austrii, Danii, Finlandii, Niemiec, Szwecji, Wielkiej Brytanii można przywieźć najwyżej 200 sztuk papierosów.

Przewóz rzeczy zabytkowych

Nadal obowiązują ograniczenia dotyczące przewożenia przedmiotów zabytkowych, za jakie uważa się wyprodukowane przed 1945 rokiem. Ich wywóz z kraju jest możliwy za zgodą wojewódzkiego konserwatora zabytków. Nie wolno bez urzędowego pozwolenia, wydawanego po spełnieniu wielu wymagań bezpieczeństwa, przewozić przez granicę materiałów niebezpiecznych lub szkodliwych dla środowiska naturalnego, np. odpadów, materiałów radioaktywnych, wybuchowych.

Kontrola na przejściach może wrócić

W przypadku epidemii czy innego poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa czy porządku publicznego kraje UE mogą czasowo przywrócić kontrolę graniczną, po wcześniejszym powiadomieniu innych państw członkowskich i Komisji Europejskiej.

Niektóre kraje UE mają kontrolę na granicy

Nie wszystkie kraje UE przyjęły wszystkie rozwiązania Schengen. Wielka Brytania i Irlandia utrzymały zasadę przekraczania granicy tylko na przejściach granicznych i prowadzenia kontroli tożsamości. Jadąc do tych krajów, pokażemy na granicy paszport lub dowód osobisty. Na polskich granicach skorzystamy z udogodnień jadąc do Niemiec, Czech, Słowacji i na Litwę.

Lotniska

Na lotniskach zasady Schengen zaczną obowiązywać później, bo dopiero pod koniec marca 2008 roku. Samoloty odlatujące do krajów w strefie Schengen odprawiane będą w wydzielonych miejscach, w odróżnieniu od pozostałych lotów międzynarodowych.

Straż Granicna w głębi kraju

Straż Graniczna stopniowo opuści placówki graniczne i przesunie swoją działalność w głąb kraju. Z zasady kontrole wewnętrzne mają być bardziej intensywne niż obecnie. W województwie opolskim docelowo pozostaną dwie placówki SG w Opolu i Nysie. Głównymi zadaniami SG pozostanie zwalczanie nielegalnej emigracji, bezpieczeństwo na międzynarodowych szlakach komunikacyjnych, ściganie fałszerstw dokumentów podróżnych, przeciwdziałanie nielegalnemu przewozowi materiałów szkodliwych i niebezpiecznych. h dochodzeń.

Współpraca policji

Policja polska będzie ściśle współpracować z policją czeską, nawet tworząc wspólne patrole w rejonach przygranicznych. Policja i inne służby mogą kontynuować w nagłych przypadkach pościg za podejrzanym na terenie sąsiedniego kraju.
Wspólne policyjne patrole będa stosować przepisy kraju, w którym działają.

System Informacyjny Schengen

Kraje Unii Europejskiej utworzyły wspólny system informatyczny SIS (System Informacyjny Schengen) o osobach poszukiwanych i objętych zakazem wjazdu. Mogą z niego korzystać jednostki policji i Straży Granicznej, a także inne służby specjalne. Osoba wydalona z Polski czy dowolnego innego kraju jest osobą wydaloną z całej strefy. Jednolite w całej strefie są zasady przyznawania wiz wjazdowych dla cudzoziemców.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska