Biskupia Kopa (890 m n.p.m.) jest jednym z najpopularniejszych celów wycieczek w naszym regionie. To najwyższy szczyt w polskiej części Gór Opawskich i zarazem najwyższe wzniesienie województwa opolskiego. Na jej szczycie, znajdującym się już po czeskiej stronie, możemy także wejść na zabytkową wieżę widokową.
Spacer na szczyt oprócz tego, że odbywa się w pięknych warunkach przyrodniczych, to nie wymaga od turystów szczególnej kondycji fizycznej. Najpopularniejsza trasa zaczyna się w Jarnołtówku, w okolicy najwyżej położonego ośrodka "Ziemowit". W jego okolicy można zaparkować samochód.
Sama trasa do schroniska pod Biskupią Kopą, nawet w bardzo wolnym tempie, nie powinna zająć nam dłużej niż dwie godziny. Tam można odpocząć, coś zjeść i wyjść na maksymalnie półgodzinny treking, który zaprowadzi nas na sam szczyt.
Ze szczytu szerokiej polany nad schroniskiem roztacza się przepiękny widok na Opolszczyznę. Warto tam na chwilę przystanąć i zrobić sobie sobie pamiątkową fotkę. Kilkanaście minut później będziemy już na Kopie, gdzie oprócz wspomnianej wieży widokowej działają dwa punty prowadzone przez Czechów z pamiątkami, słodyczami i piwem (oczywiście czeskim).
Warto przypomnieć, że co ambitniejsi piechurzy mogą się pokusić o zdobycie odznaki turystycznej Korona Parku Krajobrazowego „Góry Opawskie”. Taką możliwość wprowadzono w ubiegłym roku. Zasady są proste. W dowolnym czasie należy wejść na 19 wskazanych szczytów Gór Opawskich, zrobić sobie zdjęcie i wysłać komplet fotografii do Opolskich Parków Krajobrazowych.
Wykaz szczytów i regulamin odznaki jest zamieszczony na internetowej stronie . Listę otwiera najwyższa Kopa Biskupia, ale są też góry w rejonie Głuchołaz (Średnia i Przednia Kopa) czy Prudnika (Kapliczna i Kozia Góra).

Wystawa Paraolimpijska w Lidzbarku!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?